Braunol - Povidonum iodinatum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład jodopowidon
Postać płyn
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie dezynfekujące
antyseptyczne

Wskazania:

Wskazania do stosowania pojedynczego: dezynfekcja nieuszkodzonej skóry, antyseptyka błon śluzowych. Wskazania do stosowania wielokrotnego, ograniczonego w czasie: antyseptyka ran, oparzeń, chorób skóry z infekcją, chorób skóry z superinfekcją. Higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk.

Dawkowanie:

Braunol jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego zarówno w postaci rozcieńczonej jak i nierozcieńczonej. Leczony obszar należy całkowicie zwilżyć preparatem Braunol. Antyseptyczną błonę, która tworzy się po wyschnięciu preparatu, można łatwo zmyć wodą. Braunol należy stosować w postaci nierozcieńczonej w zabiegach dezynfekcji skóry oraz jako antyseptyk do błony śluzowej. Do antyseptyki ran powierzchniowych i oparzeń należy stosować preparat Braunol w postaci nierozcieńczonej. Preparat Braunol w postaci rozcieńczonej można stosować do antyseptycznego płukania, przemywania i moczenia. Do rozcieńczania można stosować bieżącą wodę z kranu, lub roztwór soli fizjologicznej, płyn Ringera gdy wymagany jest roztwór izotoniczny. Proporcje przy rozcieńczaniu preparatu Braunol: - płukanie jako etap leczenia ran, okołooperacyjne zapobieganie infekcji od 1:2 do 1:20; - mycie aseptyczne od 1:2 do 1:2; - antyseptyczne moczenie kończyny ok. 1:25; - antyseptyczne moczenie ciała ok. 1:100. Brązowy kolor sygnalizuje skuteczność preparatu. Zauważalny ubytek koloru oznacza utratę skuteczności.

Możliwe skutki uboczne:

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, nadczynność tarczycy lub inne choroby tarczycy, syndrom opryszczkowego zalapalenia skóry lub gdy jesteś przed i po terapii radioaktywnym jodem. Gdy stosujesz inne leki. Nie należy stosować razem ze środkami dezynfekcyjnymi zawierającymi: rtęć, Skuteczność może zostać obniżona stosując Braunol z produktami zawierającymi produkty enzymatyczne do leczenia ran, srebro, taurolidyny i nadtlenek wodoru. Unikać u osób przechodzących terapię litową.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.