Madopar HBS - Levodopum, Benserazidum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład benserazyd
levodopa
Postać kapsułki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Neurologia
Działanie przeciwparkinsonowskie
Zamów w doz.pl Madopar HBS, kapsułki, 100 mg + 25 mg, 100 szt

Wskazania:

Leczenie choroby Parkinsona u pacjentów z różnymi wahaniami działania leku. Objawowe leczenie zespołu niespokojnych nóg.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki należy połykać w całości, bez rozgryzania. Lek należy przyjmować przynajmniej na pół godziny przed posiłkiem (pokarm zmniejsza wchłanianie leku). Uwaga! W trakcie leczenia zaleca się częstsze kontrolowanie czynności wątroby oraz badanie morfologii krwi. Jeżeli masz cukrzycę należy tarze często badać stężenie glukozy we krwi i odpowiednio dostosować dawki leków przeciwcukrzycowych. Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia snu, bóle głowy, uczucie senności, przypadki nagłego zasypiania, depresja, zaburzenia rytmu serca, hipotonia ortostatyczna, brak apetytu, jadłowstręt, nudności, wymioty, biegunka i suchość w ustach, lekkie przebarwienie moczu, ruchy mimowolne, zmiany obrazu krwi, zwiększenie stężenia mocznika we krwi, reakcje alergiczne. Ponadto u osób w wieku podeszłym: pobudzenie, lęk, omamy, urojenia, rzadko koszmarne sny, przemijająca dezorientacja. Występowanie po zastosowaniu leku takich objawów niepożądanych jak np.: senność, nagłe napady snu, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lewodopę, benserazyd lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, choroby wątroby i/lub nerek, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, jaskrę, choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwparkinsonowskie, leki sympatykomimetyczne, leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, opioidy, leki obniżające ciśnienie krwi zawierające rezerpinę, preparaty żelaza,  witaminę B6. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Preparatu nie wolno podawać kobietom wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej metody antykoncepcji.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.