Nicorette Inhaler - Nicotinum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład nikotyna
Postać wkłady do inhalacji
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie wspomaga leczenie uzależnienia nikotynowego

Wskazania do stosowania

Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych tytoniowych osób zdecydowanych na rzucenie nałogu przez zmniejszenie głodu nikotynowego i objawów odstawiennych występujących po zaprzestaniu palenia.

Dawkowanie

Wziewnie.Produkt Nicorette Inhaler należy używać wówczas, gdy tylko pojawi się potrzeba zapalenia papierosa. Nicorette Inhaler może być używany w ten sam sposób, co papieros. Dawka nikotyny uwalniania podczas jednego wdechu z inhalatora Nicorette Inhaler jest znacznie mniejsza od wdychanej podczas zaciągania się papierosem. Dlatego też w celu kontrolowania łaknienia nikotyny można używać inhalatora przez czas dłuższy niż papierosa podczas palenia. Każda inhalacja powinna trwać około 20 minut (pacjent zaciąga się dwa razy częściej niż papierosem). Używany w ten sposób wkład wystarczy na 8 inhalacji. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się używać 3-6 wkładów na dobę. Zalecana liczba wkładów w ciągu dnia zależna jest od liczby papierosów wypalanych w w ciągu dnia (3 wkłady dziennie dla osób wypalających 1-24 papierosy w ciągu dnia; 4 wkłady dziennie dla osób wypalających 25-32 papierosy w ciągu dnia, 5 wkładów dziennie dla osób wypalających dziennie 33-40 papierosów; 6 wkładów dziennie dla osób ponad 40 papierów). Nie należy stosować więcej niż 6 wkładów na dobę.

 

Ilość nikotyny otrzymywana z inhalatora zależy od temperatury. W niższych temperaturach inhalator powinien być używany dłużej, aby skutek był podobny do tego, jaki uzyskuje się po krótszym czasie lecz w wyższej temperaturze.

 

Nicorette Inhaler należy stosować przynajmniej przez 3 miesiące. Następnie należy rozpocząć stopniowe zmniejszanie ilości stosowanych wkładów do inhalacji w ciągu doby. Należy rozważyć próbę zaprzestania palenia, kiedy tylko będzie się na nią gotowym, ale nie później niż 6 miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Jeżeli w ciągu 9 miesięcy od rozpoczęcia leczenia nie jest możliwe zaprzestanie palenia należy skonsultować się z lekarzem. Na ogół regularne stosowanie wkładów do inhalacji przez okres dłuższy niż 12 miesięcy nie jest zalecane. Niektórzy byli palacze mogą wymagać dłuższego leczenia za pomocą wkładów do inhalacji, aby uniknąć powrotu do palenia.

 

Uwaga! Otwarty wkład należy zużyć w ciągu 12 godzin.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, ciężkie choroby serca, niekontrolowane nadciśnienie, ciężkie zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, przewlekłą chorobę gardła i skurcz oskrzeli, nadczynność tarczycy, guz nadnerczy, cukrzycę.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować wyłączenie po konsultacji z lekarzem. Nikotyna przenika do mleka matki w niewielkich ilościach mogących oddziaływać na niemowlę, nawet w niewielkich dawkach. Aby zmniejszyć narażenie dziecka, produkt należy stosować produkt bezpośrednio po karmieniu piersią.

Skutki uboczne

Bardzo często: ból głowy, kaszel, podrażnienie jamy ustnej i gardła. Często: zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (uczucie dyskomfortu, czkawka, nudności, wymioty), przekrwienie błon śluzowych nosa. Niezbyt często: kołatanie serca.

Nadużywanie nikotyny zarówno podczas terapii zastępczej i/lub palenia papierosów może spowodować wystąpienie objawów przedawkowania. Objawy przedawkowania są takie same jak po ostrym zatruciu nikotyną i obejmują: nudności, nadmierne ślinienie, ból brzucha, biegunkę, nadmierne pocenie się, ból głowy, zaburzenia słuchu oraz znaczne osłabienie. Po dużych dawkach objawom tym może towarzyszyć niedociśnienie, słabe i niemiarowe tętno, trudności w oddychaniu, wyczerpanie, zapaść krążeniowa i uogólnione drgawki.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.