×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Inflexal - Vaccinum influenazae - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład antygen powierzchniowy wirusa grypy, inaktywowany
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie szczepionka przeciw grypie

Wskazania do stosowania

Zapobieganie grypie, zwłaszcza u osoób, u których ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych jest podwyższone.

Dawkowanie

Domięśniowo lub głęboko podskórnie, według zaleceń lekarza.

Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Inflexal nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz alergię na białko kurze i jaja, neomycynę, polimyksynę B lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, ostrą infekcję przebiegającą z gorączką (szczepienie powinno zostać przełożone), gdy wystąpiły u Ciebie niepożądane reakcje po uprzednim szczepieniu.

Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne, zastosowano u Ciebie w ostatnim czasie inne szczepionki. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Można rozważyć podanie szczepionki od drugiego trymestru ciąży. Szczepionka może być stosowana w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: reakcje w miejscu podania (zaczerwienie, obrzęk, ból, zasinienie, stwardnienie), reakcje ogólne (gorączka, złe samopoczucie, dreszcze, zmęczenie, ból głowy, wzmożona potliwość, bóle mięśni i stawów). Objawy te ustępują zwykle po 1-2 dniach bez konieczności leczenia. Niezbyt często: uogólnione reakcje, w tym świąd, pokrzywka lub nieswoista wysypka. Rzadko: nerwobóle, drgawki, reakcje alergiczne.

Jest mało prawdopodobne, że szczepionka stosowana zgodnie z zalecenimi wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.