Inflexal - Vaccinum influenazae - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład antygen powierzchniowy wirusa grypy, inaktywowany
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie szczepionka przeciw grypie

Wskazania:

Zapobieganie grypie, zwłaszcza u osoób, u których ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych jest podwyższone.

Dawkowanie:

Domięśniowo lub głęboko podskórnie, według zaleceń lekarza. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Inflexal nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Często: reakcje w miejscu podania (zaczerwienie, obrzęk, ból, zasinienie, stwardnienie), reakcje ogólne (gorączka, złe samopoczucie, dreszcze, zmęczenie, ból głowy, wzmożona potliwość, bóle mięśni i stawów). Objawy te ustępują zwykle po 1-2 dniach bez konieczności leczenia. Niezbyt często: uogólnione reakcje, w tym świąd, pokrzywka lub nieswoista wysypka. Rzadko: nerwobóle, drgawki, reakcje alergiczne. Jest mało prawdopodobne, że szczepionka stosowana zgodnie z zalecenimi wpływa niekorzystnie na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz alergię na białko kurze i jaja, neomycynę, polimyksynę B lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, ostrą infekcję przebiegającą z gorączką (szczepienie powinno zostać przełożone), gdy wystąpiły u Ciebie niepożądane reakcje po uprzednim szczepieniu. Gdy przyjmujesz leki immunosupresyjne, zastosowano u Ciebie w ostatnim czasie inne szczepionki. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty. Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Można rozważyć podanie szczepionki od drugiego trymestru ciąży. Szczepionka może być stosowana w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.