Agrippal - Vaccinum influenazae - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład izolowane antygeny powierzchniowe wirusa grypy
Postać zawiesina do wstrzykiwań
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie szczepionka przeciw grypie

Wskazania:

Agrippal jest szczepionką. Szczepionka ta pomaga chronić osoby dorosłe lub dzieci przed zachorowaniem na grypę, co jest, szczególnie istotne u osób z dużym ryzykiem wystąpienia powikłań pogrypowych.

Dawkowanie:

Domięśniowo lub głęboko podskórnie. Szczepionkę należy podawać zgodnie z oficjalnymi zaleceniami. Szczepienie wykonuje wykwalifikowany personel medyczny. Szczepienie powinno być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim. Tak jak w przypadku innych szczepionek, szczepionka Agrippal nie powinna być osobom w okresie ostrych i ciężkich chorób gorączkowych. Łagodna infekcja nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania szczepionki. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Często: ból głowy, pocenie się, ból mięśni, ból stawów, gorączka, ogólne złe samopoczucie, dreszcze, zmęczenie, reakcje miejscowe (zaczerwienie, obrzęk, ból, siniaki, stwardnienie wokół miejsca wstrzyknięcia szczepionki). Objawy te zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 1-2 dni. Rzadko: reakcje alergiczne, reakcje skórne (które mogą dotyczyć całego ciała, w tym swędzenie skóry, wysypka), zapalenie naczyń krwionośnych (które może powodować wysypkę skórną i w bardzo rzadkich przypadkach tymczasowe zaburzenia czynności nerek), ból umiejscowiony na przebiegu nerwów (nerwoból), nieprawidłowości w odczuwaniu dotyku, bólu, gorąca i zimna, drgawki powiązane z gorączką, zaburzenia neurologiczne mogące powodować sztywność karku, stan dezorientacji, drętwienie, ból i osłabienie kończyn, utrata równowagi, utrata refleksu, niedowład części lub całego ciała, tymczasowe zmiany liczby płytek krwi, tymczasowy obrzęk węzłów chłonnych szyjnych, pachowych lub pachwinowych. Jest mało prawdopodobne, aby szczepionka miała wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na białko kurze i jaja, siarczan kanamycyny i neomycyny, formaldehyd lub gdy wystąpiły u Ciebie niepożądane reakcje po uprzednim szczepieniu. Gdy przyjmujesz leki wpływające na aktywność układu odpornościowego. Należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, również tych, które wydawane są bez recepty oraz o otrzymanych szczepieniach. Jeśli jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży. Kobietom w ciąży, u których ze względu na stan zdrowia istniej zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych zalecane jest podanie szczepionki, niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży. Karmienie piersią nie stanowi przeciwwskazania do szczepienia.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.