Aspirin Complex - Acidum acetylsalicylicum, Pseudoephedrini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Objawowe leczenie kataru, gorączki i bólu związanych z przeziębieniem.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli jednorazowo 1-2 saszetki. W razie potrzeby pojedyncze dawki można przyjmować w odstępach 4-8 godzin. Maksymalnie do 6 saszetek na dobę. Wysypać zawartość 1-2 saszetek do szklanki wody o dokładnie zamieszać. Wypić natychmiast całą zawartość szklanki. Lek można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia. Ważne jest, aby przed zażyciem granulki wsypać do wody i dobrze wymieszać. Uwaga! Leku nie należy stosować dłużej niż 3 dni, bez konsultacji z lekarzem. Lek nie należy stosować u dzieci poniżej 16 roku życia, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. Uwaga! W trakcie leczenia nie należy pić alkoholu. Spożywanie alkoholu podczas stosowania leku może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawień z przewodu pokarmowego i zaburzać zdolność reakcji. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka), zwiększone ryzyko krwawienia, reakcje nadwrażliwości, przyśpieszenie rytmu serca, zatrzymanie moczu, szczególnie u pacjentów z przerostem gruczołu krokowego, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia snu. Lek może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, pseudoeferynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka, zwiększoną skłonność do krwawień, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek, ciężką niewydolność serca, wysokie ciśnienie krwi, nadczynność tarczycy, podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, przerost gruczołu krokowego (prostaty), dnę moczanową. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, leki zwierające kortyzon lub prednizolon, digoksynę, leki przeciwcukrzycowe, metotreksat, kwas walproinowy, leki przeciwdepresyjne, salbutamol, leki zawierające fenylefrynę i efedrynę, leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie krwi. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem każdego leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.