×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Otrivin Duo - Xylometazolini hydrochloridum, Ipratropii bromidum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa i wodnistej wydzieliny związanej z przeziębieniem.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, do 3 razy na dobę.Efekt działania widoczny po 5-15 minutach od podania leku. Odstęp pomiędzy dwoma dawkami powinien wynosić przynajmniej 6 godzin.

 

Przed pierwszym użyciem lub w przypadku, gdy produkt nie był stosowany przez 9 dni lub dłużej: należy nacisnąć pompkę kilka razy aż do zadziałania dozownika.

 

Uwaga! Nie stosować długotrwale. Czas leczenia nie powinien przekraczać 7 dni, ponieważ długotrwałe leczenie chlorowodorkiem ksylometazoliny może powodować obrzęk błony śluzowej nosa i nadmierne wydzielanie w wyniku zwiększonej wrażliwości komórek, tzw. efekt odbicia (polekowe zapalenie błony śluzowej nosa).

 

Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, ze względu na brak wystarczających danych odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie pacjentów.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, wysychające zapalenie błony śluzowej nosa, jaskrę, przerost gruczołu krokowego, skłonność do krwawienia z nosa, porażenną niedrożność jelit, mukowiscydozę, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, cukrzycę.

 

Gdy stosujesz inne leki.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie należy stosować leku w okresie ciąży. W okresie karmienia piersią przed zastosowaniem leku należy zasięgnąć porady lekarza.

Skutki uboczne

Ból głowy, krwawienia z nosa, suchość i podrażnienie błony śluzowej nosa, suchość i podrażnienie gardła, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Reakcje nadwrażliwości.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie powinien wpływać na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.