Ulotka leku - dawkowanie, działanie, zastosowanie

Bufenik - Ibuprofenum - zastosowanie i działanie lecznicze

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać syrop
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Pediatria
Działanie przeciwzapalne
przeciwgorączkowe
przeciwbólowe
Zamów w doz.pl Bufenik, (200 mg/5 ml), syrop, 100 ml

Wskazania:

Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych, w przebiegu odczynu poszczepiennego). Objawowe leczenie bólu różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego.

Dawkowanie:

>Doustnie. Zwykle stosowana dawka wynosi od 7 do 10mg/kg masy ciała w dawce pojedynczej. Dawka dobowa: 20-30 mg ibuprofenu na kilogram masy ciała w dawkach podzielonych. Częstotliwość podawania zależy od nasilenia objawów oraz maksymalnej całkowitej dawki dobowej. Należy zachować co najmniej 6 godzinną przerwę pomiędzy dawkami. Maksymalne dawki dobowe ibuprofenu: niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy (7-9 kg) 200 mg ibuporfenu, dzieci wieku 1-2 lat (10-12 kg) 300 mg ibuprofenu, dzieci w wieku 2-3 lat (13-15 kg) 400 mg ibuprofenu, dzieci w wieku 3-6 lat (16-20 kg) 450 mg ibuprofenu, dzieci w wieku 6-9 lat (21-24 kg) 600 mg ibuprofenu; dzieci powyżej 12 roku życia i dorośli 1200 mg ibuprofenu. Jeżeli masz choroby żołądka najlepiej lek przyjmować podczas posiłków.Przed użyciem wstrząsnąć butelkę.   Uwaga! Bez porozumienia z lekarzem nie stosować u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia.   Uwaga! Lek przeznaczony do doraźnego stosowania. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 4 dni lub nasilają, lub jeśli występują nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

>Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zgaga, ból brzucha, nudności, biegunka, wzdęcia, zaparcia i wymioty, owrzodzenia żołądka i jelit. Ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie, zaburzenia wzroku. Zaburzenia oddawania moczu (skąpomocz), obrzęki, zmiany obrazu krwi. Reakcje nadwrażliwości, wysypka skórna, świąd.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, ciężką niewydolność serca, astmę, skazę krwotoczną, zaburzenia funkcji wątroby i/lub nerek.   Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki moczopędne, leki obniżające ciśnienie krwi, leki przeciwzakrzepowe, preparaty litu, metotreksat, kortykosteroidy, zydowudynę, cyklosporynę, antybiotyki chinolowe.   Gdy jesteś lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza. Produkt leczniczy może być stosowany w pierwszym i drugim trymetrze ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.Nie należy stosować leku w III trymestrze ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.