×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pangrol - Pancreatinum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Przewlekłe zapalenie trzustki. Stany po resekcji trzustki lub jej części. Stany po resekcji żołądka. Mukowiscydoza. Zwężenie przewodu trzustkowego spowodowane chorobą nowotworową np. trzustki lub dróg żółciowych

Dawkowanie

Doustnie. Dawkowanie preparatu lekarz ustala indywidualnie w zależności od stopnia niewydolności trzustki pacjenta. Najczęściej zaleca się przyjmowanie 2-4 kaspułek preparatu Pangrol 10000 oraz 1-2 kapsułek preparatu Pangrol 25 000 w czasie posiłku. W zależności od rodzaju posiłku oraz nasilenia zaburzeń trawienia dawka leku może być większa. Kapsułki należy połykać w całości popijając dużą ilością wody.

Uwaga! W takcie stosowania preparatu bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Niewłaściwe nawodnienie może wzmagać zaparcia.

W przypadku trudności z połknięciem kapsułki można jej zawartość wysypać do szklanki z niewielką ilością płynu i natychmiast po wymieszaniu zażyć bez rozgryzania czy żucia, a następnie popić szklanką wody.

Uwaga! Preparatu nie należy podawać do soków owocowych, owoców, jarzyn i innych produktów beztłuszczowych.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, ostre zapalenie trzustki lub zaostrzenie objawów w przebiegu przewlekłego zapalenia trzustki.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Skutki uboczne

Działania niepożądane występują bardzo rzadko. W pojedynczych przypadkach, po zażyciu leku występowały reakcje nadwrażliwości.

 

Lek nie wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.