Ostowap D3 Forte - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan wapnia
witamina D3 (cholekalcyferol)
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobór wapnia i witaminy D3

Wskazania:

Niedobory wapnia i witaminy D3. Wspomagająco w profilaktyce osteoporozy i osteomalacji. Stany zwiększonej pobudliwości mięśni i skłonności do napadów tężyczkowych. Długotrwałe unieruchomienie oraz w okresie rekonwalescencji po urazach kości. Zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych. W leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych i chorób alergicznych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: profilaktycznie 1 tabletka na dobę. W pozostałych wskazaniach według zaleceń lekarza.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak apetytu, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, bóle kostne.   Lek stosowany zgodnie z zalecaniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, nadmiar wapnia we krwi, zaburzenia czynność nerek.   Gdy przyjmujesz inne preparaty zawierające wapń i witaminę D3.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.