Ostowap D3 Forte - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan wapnia
witamina D3 (cholekalcyferol)
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobór wapnia i witaminy D3

Wskazania:

Niedobory wapnia i witaminy D3. Wspomagająco w profilaktyce osteoporozy i osteomalacji. Stany zwiększonej pobudliwości mięśni i skłonności do napadów tężyczkowych. Długotrwałe unieruchomienie oraz w okresie rekonwalescencji po urazach kości. Zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych. W leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych i chorób alergicznych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: profilaktycznie 1 tabletka na dobę. W pozostałych wskazaniach według zaleceń lekarza.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak apetytu, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, bóle kostne.   Lek stosowany zgodnie z zalecaniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, nadmiar wapnia we krwi, zaburzenia czynność nerek.   Gdy przyjmujesz inne preparaty zawierające wapń i witaminę D3.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.