×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Recalvit D - Calcii carbonas, Colecalciferolum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Korygowanie niedoborów witaminy D i wapnia u osób w podeszłym wieku. Lek uzupełniający witaminę D i wapń, jako dodatek do specyficzego leczenia osteoporozy u pacjentów, u których jednocześnie występuje niedobór witaminy D i wapnia, lub u któych istnieje duże ryzyko wystąpienia takich niedoborów.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody i wypić zaraz po przygotowaniu.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

 

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na sole wapnia i witaminę D3 lub jakąkolwiek substancję pomocniczą (szczególnie olej sojowy), schorzenia i/lub stany prowadzące do zwiększonego poziomu wapnia we krwi (np. nowotwory z przerzutami do kości, nadczynność przytarczyc, niedoczynność tarczycy, hiperwitaminoza D), schorzenia i/lub dolegliwości prowadzące do zwiększonego wydalania wapnia z moczem, ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, fenyloketonurię, nietolerancję sacharozy i/lub laktozy.

 

Gdy przyjmujesz tetracykliny, związki żelaza, bisofosfoniany, fluorochinolony, leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, fenytoinę, barbiturany, glikokortykosteroidy. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie preparatu Recalvit D podczas ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Skutki uboczne

Niezbyt często: wzrost poziomu wapnia we krwi i jego zwiększone wydalanie z moczem. Rzadko: zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha i biegunka, reakcje nadwrażliwości.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.