Recalvit D - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Korygowanie niedoborów witaminy D i wapnia u osób w podeszłym wieku. Lek uzupełniający witaminę D i wapń, jako dodatek do specyficzego leczenia osteoporozy u pacjentów, u których jednocześnie występuje niedobór witaminy D i wapnia, lub u któych istnieje duże ryzyko wystąpienia takich niedoborów.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody i wypić zaraz po przygotowaniu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Niezbyt często: wzrost poziomu wapnia we krwi i jego zwiększone wydalanie z moczem. Rzadko: zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha i biegunka, reakcje nadwrażliwości.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na sole wapnia i witaminę D3 lub jakąkolwiek substancję pomocniczą (szczególnie olej sojowy), schorzenia i/lub stany prowadzące do zwiększonego poziomu wapnia we krwi (np. nowotwory z przerzutami do kości, nadczynność przytarczyc, niedoczynność tarczycy, hiperwitaminoza D), schorzenia i/lub dolegliwości prowadzące do zwiększonego wydalania wapnia z moczem, ciężkie zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, fenyloketonurię, nietolerancję sacharozy i/lub laktozy.   Gdy przyjmujesz tetracykliny, związki żelaza, bisofosfoniany, fluorochinolony, leki stosowane w chorobach układu sercowo-naczyniowego, fenytoinę, barbiturany, glikokortykosteroidy. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie preparatu Recalvit D podczas ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.