Witamina C 500 Prolongatum - Acidum ascorbicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład witamina C (kwas askorbinowy)
Postać tabletki powlekane
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory witaminy C

Wskazania:

Uzupełnienie niedoborów witaminy C. Stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C m.in u osób palących, w chorobach przewlekłych, w okresie zimowo-wiosennym, przy trudno gojących się ranach, stanach zwiększonej aktywności fizycznej. Wspomagająco w przeziębieniu i grypie.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli 1-2 tabletki na dobę lub inaczej według zaleceń lekarza. Tabletki przyjmować w całości.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Witamina C, zwłaszcza podawana w dużych dawkach, może zmienić wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, kamicę nerkową, zaburzenia przemiany żelaza.   Gdy przyjmujesz preparaty żelaza (witamina C może zwiększać wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego), leki przeciwzakrzepowe, leki z grupy sulfonamidów.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W okresie ciąży i karmienia piersią witamina C nie powinna być stosowana w dawkach większych niż zalecane dzienne spożycie (80-100mg na dobę).