×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bioprazol Bio - Omeprazolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład omeprazol
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania do stosowania

Preparat jest przeznaczony do stosowania u osób z objawami cofania treści żołądkowej do przełyku, odczuwających dolegliwości pieczenia przełyku (zgaga).

Dawkowanie

Doustnie. Rano przed jedzeniem popijając wodą. Kapsułkę połykać w całości. Kapsułki nie należy żuć ani kruszyć przed połknięciem. Dawka początkowa 20 mg- 2 kapsułki dziennie raz na dobę. Jeśli objawy ustąpią należy zmniejszyć dawkę do 10 mg (1 kapsułka) raz na dobę.

Osoby z zaburzeniami połykania powinni otworzyć kapsułkę i wysypać jej zawartość do soku owocowego lub innego kwaśnego płynu, wymieszać i wypić.

 

Uwaga! Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 14 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia dalszego leczenia.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na omeprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nowotworowy charakter choroby wrzodowej.

 

Gdy przyjmujesz diazepam, fenytoinę, warfarynę, ketokonazol, klarytromycynę, digoksynę, estry ampicyliny, sole żelaza.

Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy stosować innych środków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak np. ranitydyna, famotydyna.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Często: bóle głowy, biegunki, zaparcia, bóle w nadbrzuszu nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów. Niezbyt często: zwroty głowy, nadwrażliwość na światło, parestezje, złe samopoczucie, zaburzenia snu, zaburzenia funkcji wątroby, wysypka.

 

Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, senność może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.