Bioprazol Bio - Omeprazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład omeprazol
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku
Zamów w doz.pl Bioprazol Bio, 10 mg, kapsułki twarde, 14 szt.

Wskazania:

Preparat jest przeznaczony do stosowania u osób z objawami cofania treści żołądkowej do przełyku, odczuwających dolegliwości pieczenia przełyku (zgaga).

Dawkowanie:

Doustnie. Rano przed jedzeniem popijając wodą. Kapsułkę połykać w całości. Kapsułki nie należy żuć ani kruszyć przed połknięciem. Dawka początkowa 20 mg- 2 kapsułki dziennie raz na dobę. Jeśli objawy ustąpią należy zmniejszyć dawkę do 10 mg (1 kapsułka) raz na dobę. Osoby z zaburzeniami połykania powinni otworzyć kapsułkę i wysypać jej zawartość do soku owocowego lub innego kwaśnego płynu, wymieszać i wypić.   Uwaga! Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 14 dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia dalszego leczenia.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Często: bóle głowy, biegunki, zaparcia, bóle w nadbrzuszu nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów. Niezbyt często: zwroty głowy, nadwrażliwość na światło, parestezje, złe samopoczucie, zaburzenia snu, zaburzenia funkcji wątroby, wysypka.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, zaburzenia widzenia, senność może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na omeprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nowotworowy charakter choroby wrzodowej.   Gdy przyjmujesz diazepam, fenytoinę, warfarynę, ketokonazol, klarytromycynę, digoksynę, estry ampicyliny, sole żelaza. Uwaga! Podczas stosowania leku nie należy stosować innych środków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, takich jak np. ranitydyna, famotydyna.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.