Sorel Plus - Calcipotriolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kalcypotriol
Postać maść
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwłuszczycowe

Wskazania:

Leczenie miejscowe łuszczycy pospolitej o przebiegu łagodnym do umiarkowanego.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Maść może powodować podrażnienia skóry. Po nałożeniu maść należy umyć ręce. Należy zmyć maść, która dostała się na obszar zdrowej skóry. Nie stosować na skórę twarzy.   Uwaga! Nie stosować jednocześnie ze stosowanymi miejscowo preparatami kwasu salicylowego.Nie wolno nakładać preparatów zawierających kwas salicylowy na to samo miejsce skóry, co maść Sorel Plus, ponieważ kwas salicylowy rozkłada substancję czynną zawartą w tej maści. Nie należy przykrywać leczonej powierzchni skóry szczelnym opatrunkiem.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: świąd, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia i kłucia, suchość skóry, zaczerwienie i wysypka. Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk (egzema) i nasilenie objawów łuszczycy. Bardzo rzadko: duże stężenie wapnia we krwi i w moczu, reakcje alergiczne, przemijające zmiany zabarwienia skóry, przemijająca zwiększona wrażliwość skóry na światło.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, zaburzenia gospodarki wapniowej.   Gdy przyjmujesz preparaty wapnia, witaminy D. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio stosowanych preparatach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży jest ograniczone do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki wynikające ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Należy zachować szczególną ostrożność w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.