Lanzogen - Lansoprazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lanzoprazol
Postać kapsułki dojelitowe
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Leczenie refluksowego zapalenia przełyku. Długoterminowa profilaktyka refluksowego zapalenia przełyku. Zespół Zollingera-Ellisona. Leczenie łagodnych wrzodów żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów wymagających stałego leczenia tymi lekami. Profilaktyka choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy związanych ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z grupy ryzyka wymagających stałego leczenia tymi lekami. Eradykacja Helicobacter pylori w skojarzeniu z odpowiednią antybiotykoterapią oraz zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej u osób z chorobą wrzodową związaną z infekcją Helicobacter pylori .

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Kapsułki należy połykać w całości i popijać niewielką ilością płynu. Kapsułki można otworzyć, ale ich zawartości nie należy żuć ani gryźć. Preparat jest bardziej skuteczny, jeśli jest przyjmowany na czczo.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.     Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.     Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunka, ból brzucha, zaparcia, wymioty, wzdęcia i niestrawność), wyprysk, pokrzywka i świąd, bóle i zawroty głowy, zmęczenie. Niezbyt często: zaburzenia funkcji wątroby. Rzadko: suchość w jamie ustnej lub w gardle, zapalenie języka, kandydoza przełyku, zapalenie trzustki, niepokój ruchowy, bezsenność, senność, depresja, omamy, splątanie, zawroty głowy i parestezje nadmierna senność, drżenie, zapalenie wątroby, żółtaczka i śródmiąższowe zapalenie nerek, zmiany obrazu krwi, obrzęki obwodowe, uczucie kołatania serca i ból w klatce piersiowej, ból mięśni i stawów, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, gorączka, nadmierna potliwość, skurcz oskrzeli, impotencja, obrzęk naczynioruchowy.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np.: zawroty głowy i uczucie zmęczenia, stwarza ryzyko związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na lansoprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nowotworowy charakter wrzodu przewodu pokarmowego, zaburzenia czynności wątroby, rzadko występującą dziedziczną nietolerancję fruktozy, zepół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedobór sacharazy - izomaltazy.   Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, ketokonazol, itrakonazol, inhibitory protezy, antybiotyki markolidowe, digoksynę, tokrolimus, leki przeciwdrgawkowe, warfarynę, teofilinę, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki zobojętniające sok żołądkowy. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także, gdy karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania lanzoprazolu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.