×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Fenistil na Rany - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwaśny koloidalny hydrokoloid
Postać żel
Kategoria Wyroby medyczne
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie wspomaga proces gojenia

Wskazania do stosowania

Fenistil na Rany przeznaczony jest do stosowania na powierzchowne oparzenia, niewielkie rany (np. otarcia, skaleczenia). Może być również stosowany na otwarte rany (bez wyraźnego naruszenia skóry właściwej) i powierzchowne odleżyny (jedynie pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Przed i po nałożeniu opatrunku należy umyć ręce. Przed nałożeniem żelu, należy delikatnie oczyścić i osuszyć ranę.

Powierzchowne oparzenia i niewielkie rany (np. otarcia, skaleczenia):

Fenistil na Rany należy delikatnie nakładać na ranę raz lub dwa razy dziennie (nie wcierać). W przypadku oparzenia słonecznego stosować od dwóch do sześciu razy dziennie. W razie potrzeby można przykryć ranę plastrem lub opatrunkiem, który należy codziennie zmieniać.

 Otwarte rany (bez wyraźnego naruszenia skóry właściwej) i powierzchowne odleżyny (jedynie pod nadzorem lekarza i pielęgniarki):

Nałożyć grubą warstwę Fenistil na Rany (5 mm) na powierzchnię rany, omijając jej brzegi. Przykryć Fenistil na Rany sterylnym, nieprzylegającym opatrunkiem, który należy umocować przy pomocy gazy lub bandaża. Pozostawić Fenistil na Rany na miejscu zranionym tak długo, jak długo struktura żelu pozostaje nienaruszona.

Rany otwarte: zmieniać codziennie. Powierzchowne odleżyny: zmieniać codziennie lub co drugi dzień.

 Usuwanie opatrunku:

Fenistil na Rany może być usunięty w prosty i bezbolesny sposób przy użyciu mokrej gazy.

 

Uwaga!  Kiedy rozpocznie się tworzenie nowych komórek skóry, a rana zaczyna się zamykać, należy stosować jedynie cienką warstwę Fenistil na Rany, aby zapobiec osłabieniu efektu gojenia. W razie konieczności należy chronić brzegi rany.

 

Uwaga! Nie stosować na powieki lub powierzchnię oczu. Jeżeli preparat dostanie się do oczu, należy przemyć je bieżącą wodą i skontaktować się z lekarzem.

 

Uwaga! Jeśli rana staje się obrzękła, zaczerwieniona czy bolesna, lub jeśli po kilku dniach nie widać objawów gojenia, należy skonsultować się z lekarzem.

 

Zapoznaj się z właściwościami preparatu opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować po terminie ważności. Przechowuj preparat w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadrważliwość na którykolwiek ze składników preparatu. O ile lekarz nie zaleci inaczej, opatrunku nie należy stosować na nadmiernie sączące się lub zakażone rany.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Rzadko podrażnienia lub reakcje alergiczne.