×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Alli - Orlistatum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład orlistat
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie zmniejsza wchłanianie tłuszczu

Wskazania do stosowania

Alli stosuje się jako środek zmniejszający masę ciała u osób dorosłych z nadwagą. Preparat mogą zażywać osoby dorosłe z nadwagą, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi co najmniej 28 i które są zdecydowane przestrzegać niskokalorycznej diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli - zalecana dawka to 60 mg (jedna kapsułka) trzy razy na dobę. Kapsułkę należy przyjmować po posiłku lub gdy posiłek nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć. W ciągu doby nie należy przyjmować więcej niż trzy kapsułki po 60 mg każda. Leczenie nie powinno trwać dłużej 6 miesięcy. Pacjenci, u których po 12 tygodniach stosowania leku nie nastąpił spadku masy ciała, powinni skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Niezbędne może okazać się przerwanie kuracji.

 

Dieta oraz ćwiczenia fizyczne stanowią ważną część programu odchudzania. Zaleca się zastosowanie diety i rozpoczęcie programu ćwiczeń przed leczeniem preparatem. Podczas przyjmowania orlistatu pacjent powinien pozostawać na zrównoważonej pod względem żywieniowym, umiarkowanie niskokalorycznej diecie, w której około 30% kalorii pochodzi z tłuszczów.

 

Stosowanie orlistatu może potencjalnie zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E i K). W związku z tym zaleca się przyjmowanie uzupełniająco preparatów wielowitaminowych. Jeżeli zestaw witamin zostanie zażyty przy posiłku wraz z kapsułką, niektóre witaminy mogą zostać wydalone. Dlatego witaminy najlepiej jest przyjmować wtedy, kiedy nie przyjmuje się kapsułki Alli, czyli przed snem.

 

Zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, aby zapobiec osłabieniu działania doustnych środków antykoncepcyjnych w przypadku wystąpienia ciężkiej biegunki.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na orlistat lub jakąkolwiek susbtancję pomocniczą, choelstazę, zaburzenia nerek i/lub wątroby, cierpisz na problemy związane z nieprawidłowym przyswajaniem pokarmów, chorujesz na cukrzycę.

 

Gdy przyjmujesz leki zawierające cyklosporynę (podawaną po przeszczepach narządów, w przypadkach ostrego reumatoidalnego zapalenia stawów i w niektórych poważnych chorobach skóry), warfarynę lub inne leki rozrzedzające krew, leki przeciwcukrzycowe, leki przeciw nadciśnieniu lub obniżające poziom cholesterolu, amiodaron.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

 

Skutki uboczne

Działania niepożądane związane z orlistatem są głównie pochodzenia żołądkowo-jelitowego i mają związek z farmakologicznym wpływem leku na zapobieganie wchłanianiu przyjętego z pożywieniem tłuszczu. Spożywanie żywności ubogiej w tłuszcze zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia żołądkowo-jelitowych działań niepożądanych. Bardzo często występowały: tłuszczowe plamienie, gazy z wydzieliną, parcie na stolec, tłuszczowe, oleiste stolce, wzdęcia z oddawaniem gazów, luźne stolce. Zgłaszano pojedyncze przypadki krwawienia z odbytu. W razie ich wystąpienia należy koniecznie zasięgnąć porady lekarskiej.

 

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.