Travictol - Tramadoli hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek tramadolu
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Chirurgia ogólna
Onkologia kliniczna
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Działanie przeciwbólowe

Wskazania:

Leczenie bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.Tabletki należy przyjmować w całości, nie należy ich łamać ani kruszyć. Lek można przyjmować niezależnie od posiłku.   Nie zaleca się podawania leku pacjentom poniżej 12 roku życia.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. W takcie leczenia nie wolno pić alkoholu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej: nudności i zawroty głowy. Zaburzenia serca i naczyń: kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca, hipotonia ortostatyczna (niezbyt często), wzrost ciśnienia krwi (rzadko). Zaburzenia układu nerkowego: zawroty głowy (bardzo często); bóle głowy, ospałość (często); zmiany apetytu, drżenia, drgawki, zahamowanie ośrodka oddechowego (rzadko). Zaburzenia psychiczne: omamy, stany splątania, niepokój, zaburzenia snu i koszmary senne. Rzadko zaburzenia widzenia. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: nudności (bardzo często), wymioty, zaparcia, suchość błony śluzowej jamy ustnej (często), uczucie ucisku w żołądku, wzdęcia. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: nadmierne pocenie się (często), świąd, wysypka, pokrzywka (niezbyt często). Rzadko osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia oddawania moczu. Bardzo rzadko zaburzenia funkcji wątroby. Po tramadolu może się rozwinąć uzależnienie i mogą wystąpić objawy związane z reakcją odstawienia, podobne do obserwowanych po odstawieniu opioidów (pobudzenie, niepokój, drażliwość, bezsenność, nadmierna ruchliwość, drżenia oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego).   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: senność, zaburzenia widzenia, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na tramadol, inne opioidowe leki przeciwbólowe lub jakąkolwiek substancję pomicniczą preparatu, choroby nerek i/lub wątroby, zaburzenia oddychania.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwbólowe, leki nasenne, psychotropowe. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Brak dowodów co do bezpieczeństwa stosowania tramadolu u kobiet w ciąży. Nie należy podawać leku w I trymestrze ciąży, stosowanie w II i III trymestrze zależy od decyzji lekarza. Preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.