×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Afibron - Sibutramini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek sybutraminy
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie nasila uczucie sytości
zwiększa wydatek energetyczny

Wskazania do stosowania

Afibron jest lekiem stosowanym pomocniczo (w połączeniu z dietą) przeciwko otyłości.

 

Stosowanie leku jest wskazane tylko u tych pacjentów, u których metodami niefarmakologicznymi nie uzyskano zmniejszenia masy ciała w stopniu wystarczającym. O zastosowaniu leku decyduje wyłącznie lekarz.

 

Stosowanie leku powinno być częścią kompleksowego leczenia pod kontrolą mającego doświadczenie w leczeniu otyłości. Pacjent pozostaje w ścisłym kontakcie z przychodnią lekarską. Lekarz będzie sprawdzał postępy (mierząc masę ciała) i kontrolował bezpieczeństwo leczenia.

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, niezależnie od posiłku (z jedzeniem lub na czczo). Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

 

Po odstawieniu leku konieczne są dalsze konsultacje lekarza prowadzącego.

 

Warunkiem utrzymania zmniejszonej masy ciała po odstawieniu leku jest utrwalanie u pacjentów w trakcie leczenia sybutraminą właściwych nawyków żywieniowych zgodnie z zasadami leczenia otyłości, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do ponownego zwiększenia masy ciała.

 

W czasie stosowania leku unikaj picia alkoholu. Należy również pamiętać, że picie alkoholu jest sprzeczne z zaleceniami dietetycznymi.

 

Z powodu braku wystarczających danych leku nie stosuje się u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz u osób powyżej 65 roku życia.

 

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Poinformuj lekarza

Gdy jesteś uczulony na lek (lub jakikolwiek składnik preparatu), masz (lub kiedykolwiek występowały u Ciebie) zaburzenia łaknienia (bulimia, jadłowstręt) lub zaburzenia psychiczne, chore serce, nadciśnienie tętnicze, jaskrę, prostatę (problemy z oddawaniem moczu), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, wrodzoną nietolerancję galaktozy, niedobór laktozy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy (preparat zawiera laktozę i dlatego nie powinien być wówczas stosowany). Opisz szczegółowo wszystkie pozostałe dolegliwości.

 

Gdy przyjmujesz (lub przyjmowałeś w okresie ostatnich dwóch tygodni) leki przeciwdepresyjne, leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy - MAO. Jednoczesne stosowanie kilku leków, z których każdy zwiększa stężenie serotoniny w mózgu może mieć poważne konsekwencje. Zjawisko to nazywane jest zespołem serotoninowym. Poinformuj lekarza, gdy stosujesz ketokonazol, itrakonazol (leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych), erytromycynę, klarytromycynę (leki stosowane w leczeniu zakażeń), cyklosporynę (lek hamujący reakcje immunologiczne, stosowany np. po przeszczepieniu narządów). Leki te mogą zwiększać stężenie sybutraminy we krwi oraz nasilać objawy niepożądane. Poinformuj lekarza, jeśli stosujesz ryfampicynę (stosowana w leczeniu gruźlicy), fenytoinę, karbamazepinę, fenobarbital (stosowane w leczeniu padaczki) oraz deksametazon (glikokortykosteroid stosowany w leczeniu stanów zapalnych). Mogą one przyspieszać metabolizm sybutraminy. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku w czasie karmienia piersią. Sybutraminy nie należy stosować w czasie ciąży.  Stosowanie środków odchudzających nie jest zalecane w czasie ciąży, dlatego kobiety w wieku rozrodczym leczone sybutraminą powinny stosować skuteczną antykoncepcję oraz poinformować lekarza prowadzącego, jeśli zajdą w ciążę lub zamierzają zajść w ciążę w czasie leczenia.

Skutki uboczne

Najczęściej występujące działania niepożądane to zaparcia, nudności, zaostrzenie hemoroidów, uczucie suchości w jamie ustnej lub uczucie dziwnego smaku, uczucie niepokoju, problemy ze snem. Mogą pojawić się także problemy z nerkami, podwyższony poziom enzymów wątrobowych w próbach wątrobowych, wysypka, napady padaczkowe, depresja, myśli samobójcze, utrata włosów, impotencja i zaburzenia miesiączkowania.

 

W czasie stosowania leku należy kontrolować regularnie ciśnienie tętnicze krwi i tętno. W przypadku wzrostu pomiarów skontaktuj się z lekarzem.

 

 Leki działające na ośrodkowy układ nerwowy mogą upośledzać zdolność oceny sytuacji i myślenia lub sprawność ruchową. W trakcie stosowania sybutraminy może wystąpić pogorszenie zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń będących w ruchu.

 

W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza