Afibron - Sibutramini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek sybutraminy
Postać kapsułki twarde
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie nasila uczucie sytości
zwiększa wydatek energetyczny

Wskazania:

Afibron jest lekiem stosowanym pomocniczo (w połączeniu z dietą) przeciwko otyłości.   Stosowanie leku jest wskazane tylko u tych pacjentów, u których metodami niefarmakologicznymi nie uzyskano zmniejszenia masy ciała w stopniu wystarczającym. O zastosowaniu leku decyduje wyłącznie lekarz.   Stosowanie leku powinno być częścią kompleksowego leczenia pod kontrolą mającego doświadczenie w leczeniu otyłości. Pacjent pozostaje w ścisłym kontakcie z przychodnią lekarską. Lekarz będzie sprawdzał postępy (mierząc masę ciała) i kontrolował bezpieczeństwo leczenia.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, niezależnie od posiłku (z jedzeniem lub na czczo). Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Po odstawieniu leku konieczne są dalsze konsultacje lekarza prowadzącego.   Warunkiem utrzymania zmniejszonej masy ciała po odstawieniu leku jest utrwalanie u pacjentów w trakcie leczenia sybutraminą właściwych nawyków żywieniowych zgodnie z zasadami leczenia otyłości, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do ponownego zwiększenia masy ciała.   W czasie stosowania leku unikaj picia alkoholu. Należy również pamiętać, że picie alkoholu jest sprzeczne z zaleceniami dietetycznymi.   Z powodu braku wystarczających danych leku nie stosuje się u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz u osób powyżej 65 roku życia.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Możliwe skutki uboczne:

Najczęściej występujące działania niepożądane to zaparcia, nudności, zaostrzenie hemoroidów, uczucie suchości w jamie ustnej lub uczucie dziwnego smaku, uczucie niepokoju, problemy ze snem. Mogą pojawić się także problemy z nerkami, podwyższony poziom enzymów wątrobowych w próbach wątrobowych, wysypka, napady padaczkowe, depresja, myśli samobójcze, utrata włosów, impotencja i zaburzenia miesiączkowania.   W czasie stosowania leku należy kontrolować regularnie ciśnienie tętnicze krwi i tętno. W przypadku wzrostu pomiarów skontaktuj się z lekarzem.    Leki działające na ośrodkowy układ nerwowy mogą upośledzać zdolność oceny sytuacji i myślenia lub sprawność ruchową. W trakcie stosowania sybutraminy może wystąpić pogorszenie zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi urządzeń będących w ruchu.   W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych objawów niepożądanych, należy również poinformować o nich lekarza

Poinformuj lekarza:

Gdy jesteś uczulony na lek (lub jakikolwiek składnik preparatu), masz (lub kiedykolwiek występowały u Ciebie) zaburzenia łaknienia (bulimia, jadłowstręt) lub zaburzenia psychiczne, chore serce, nadciśnienie tętnicze, jaskrę, prostatę (problemy z oddawaniem moczu), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, wrodzoną nietolerancję galaktozy, niedobór laktozy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy (preparat zawiera laktozę i dlatego nie powinien być wówczas stosowany). Opisz szczegółowo wszystkie pozostałe dolegliwości.   Gdy przyjmujesz (lub przyjmowałeś w okresie ostatnich dwóch tygodni) leki przeciwdepresyjne, leki należące do grupy inhibitorów monoaminooksydazy - MAO. Jednoczesne stosowanie kilku leków, z których każdy zwiększa stężenie serotoniny w mózgu może mieć poważne konsekwencje. Zjawisko to nazywane jest zespołem serotoninowym. Poinformuj lekarza, gdy stosujesz ketokonazol, itrakonazol (leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych), erytromycynę, klarytromycynę (leki stosowane w leczeniu zakażeń), cyklosporynę (lek hamujący reakcje immunologiczne, stosowany np. po przeszczepieniu narządów). Leki te mogą zwiększać stężenie sybutraminy we krwi oraz nasilać objawy niepożądane. Poinformuj lekarza, jeśli stosujesz ryfampicynę (stosowana w leczeniu gruźlicy), fenytoinę, karbamazepinę, fenobarbital (stosowane w leczeniu padaczki) oraz deksametazon (glikokortykosteroid stosowany w leczeniu stanów zapalnych). Mogą one przyspieszać metabolizm sybutraminy. Należy poinformować lekarza o pozostałych, przyjmowanych preparatach, nawet o tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie należy stosować leku w czasie karmienia piersią. Sybutraminy nie należy stosować w czasie ciąży.  Stosowanie środków odchudzających nie jest zalecane w czasie ciąży, dlatego kobiety w wieku rozrodczym leczone sybutraminą powinny stosować skuteczną antykoncepcję oraz poinformować lekarza prowadzącego, jeśli zajdą w ciążę lub zamierzają zajść w ciążę w czasie leczenia.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.