Timoptic XE - Timololi maleas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład maleinianu tymololu
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Działanie obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wskazania:

Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe w: nadciśnieniu ocznym, przewlekłej jaskrze z otwartym kątem przesączania, w niektórych przypadkach jaskry wtórnej.   Lek ten zawiera podłoże pochodzenia naturalnego, powodujące, po zakropleniu, utworzenie przezroczystego żelu, który wydłuża czas kontaktu tymololu z powierzchnią oka.

Dawkowanie:

Miejscowo, do worka spojówkowego. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Roztwór należy zużyć w ciągu 4 tygodni po otwarciu opakowania.   Nie zaleca się stosowania leku u dzieci. Nie badano bezpieczeństwa i skuteczności działania preparatu Timoptic-XE u dzieci.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta. Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Po zastosowaniu leku rzadko występuje: pieczenie, kłucie i zaczerwienienie oczu, suchość oka, wydzielina z oka, uczucie ciała obcego w oku, świąd. Ponadto mogą wystąpić: dzwonienie w uszach, ból głowy, uczucie zmęczenia, zawroty głowy, obniżenie nastroju, bezsenność, koszmary senne, zaniki pamięci, mrowienie, nudności, biegunka, niestrawność, suchość w ustach, ból w klatce piersiowej, omdlenia, palpitacje, nieregularny oddech, nieregularna czynność serca, zwolnienie czynności serca, obrzęk rąk i stóp lub zimne ręce i stopy, spłycenie oddechu, kaszel, wypadanie włosów, wysypka, świąd lub inne objawy reakcji alergicznej o mniej ciężkim przebiegu oraz zmniejszenie zainteresowania współżyciem płciowym.   Uwaga! Po zastosowaniu leku może wystąpić przemijające niewyraźne widzenie. Trwa ono zazwyczaj przez 30 sekund do 5 minut po zakropleniu preparatu.   Występowanie po zastosowaniu leku przemijających zaburzeń widzenia a także uogólnionych działań niepożądanych jak np. zawroty głowy, uczucie zmęczenia może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na maleinian tymololu, inne beta-blokery lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, choroby serca.   Gdy przyjmujesz leki obniżające ciśnienie krwi, leki stosowane w chorobach serca. Ponadto należy poinfromować lekarza o stosowanych ostatnio preparatach okulistycznych, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosowanie leku w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki wynikając ze stosowania leku przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.