×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Berberil - Tetryzolini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek tetryzoliny
Postać krople do oczu
Kategoria Narządy wzroku i słuchu
Specjalności Okulistyka
Alergologia
Działanie obkurczające naczynia krwionośne
zmniejsza przekrwienie oczu

Wskazania do stosowania

Niebakteryjne zapalenie spojówek wywołane czynnikami fizycznymi, np. kurz, dym, wiatr, blask słoneczny, podrażnienie przez soczewki kontaktowe. Zmęczenie oczu na skutek długiego czytania, pracy przy komputerze, oglądania telewizji czy prowadzenia samochodu w nocy. Alergiczne zapalenie spojówek.

Dawkowanie

Miejscowo, do worka spojówkowego. Zazwyczaj 1 kropla 2-3 razy dziennie przez 8-14 dni.

 

Jeśli stosujesz inne leki stosowane do worka spojówkowego zachowaj 5-minutowy odstęp między podaniem tych leków i preparatu.

 

Uwaga! Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy który może powodować m.in przebarwienie soczewek kontaktowych. Zaleca się wyjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem preparatu i ponownie ich założenie po upływie co najmniej 15 minut po podaniu.

 

Uwaga! Stosować nie dłużej niż dwa tygodnie. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.

 

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadrważliwość na składniki preparatu, jaskrę, nadciśnienie, nadczynność tarczycy.

 

Gdy przyjmujesz leki należące do grupy inhibitorów MAO (monoaminoksydazy), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

 

Jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Skutki uboczne

Podrażnienie spojówek (pieczenie, kłucie, zaczerwienienie, łzawienie oczu, światłowstręt), przemijające zaburzenie ostrości widzenia na skutek rozszerzenia źrenicy, objawy ogólne działania sympatomimetycznego (ból głowy, wzrost ciśnienia tętniczego, osłabienie, pocenie się, drżenie).

 

Podobnie jak po podaniu innych kropli do oczu przejściowe zaburzenia widzenia stwarzają niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn. Jeżeli po zakropleniu leku występują takie objawy przed rozpoczęciem jazdy lub obsługi maszyn należy zaczekać do momentu powrotu ostrości widzenia.