Additiva Calcium - Calcium carbonicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład węglan wapnia
Postać tabletki musujące
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory wapnia

Wskazania:

Zwiększonezapotrzebowanie na wapń (ciąża, laktacja, okresy intensywnego wzrostu u dzieci, rekonwalescencja), leczenie i profilaktyka osteoporozy, wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych, po złamaniach kości.

Dawkowanie:

Doustnie. Profilaktycznie1 tabletka dziennie. Leczniczo 3 razy dziennie po 1 tabletce (po uprzednim jej rozpuszczeniu w szklance wody). Dzieci 1 tabletka dziennie po uprzednim rozpuszczeniu w szklance wody.    

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na węglan wapnia lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, wysoki poziom wapnia we krwi, zwiększone wydalanie wapnia z moczem, fenyloketonurię (preparat zwiera aspartam).   Gdy przyjmujesz tetracykliny i związki fluoru (wapń zmniejsza ich wchłanianie z przewodu pokarmowego), glikozydy naparstnicy (nasilenie toksyczności glikozydów), leki moczopędne (zwiększone ryzyko nadmiernego wzrost poziomu wapnia), glikokortykosterydy, kalcytoninę, kwas szczawiowy, fitynowy i fosforany (hamowanie wchłaniania soli wapnia), witaminę D3, parathormon (ułatwiają wchłanianie wapnia).

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.