Febrisan Tabs - Paracetamolum, Coffeinum, Phenylephrini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Krótkotrwałe leczenie objawów grypy i przeziębienia takich jak gorączka, dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowe, ból gardła, katar oraz obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1-2 tabletki co 4-6 godzin. Nie stosować więcej niż 8 tabletek na dobę. Przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody. Nie podawać dzieciom poniżej 12 roku życia. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności.Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia tkanki podskórnej (pokrzywka, wysypka, rumień), napady astmy oskrzelowej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby, niewydolność wątroby), bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu (bezsenność), lęk, niepokój i drżenia mięśniowe, drażliwość, niemożliwości skupienia uwagi, niewielkie podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszenie akcji serca, zmiany obrazu krwi. Ponadto mogą wystąpić zaburzenia ze strony nerek i dróg moczowych takie jak np. kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek, kamica moczowa, zaburzenia oddawania moczu, zwłaszcza u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza. Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych, jak np. bóle i zwroty głowy, zaburzenia koncentracji, stwarza niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów i obsługą maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składnik preparatu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, nadciśnienie tętnicze, tętniaki, nadczynność tarczycy, choroby serca, poważne zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby, jaskrę, czynną chorobę wrzodową, przerost gruczołu krokowego. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, doustne leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn, rifampicynę, leki nasenne i przeciwpadaczkowe, zydowudynę, metoklopramid, cymetydynę, izoniazyd, probenecyd, ranitydynę, beta adrenolityki, leki obniżające ciśnienie krwi, glikozydy naparstnicy, teofilinę, leki przeciwdepresyjne. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.