DoxaLek - Doxazosini mesilas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład metanosulfonian doksazosyny
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ sercowo-naczyniowy
Specjalności Urologia
Kardiologia
Działanie łagodzi objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
obniża ciśnienie tętnicze krwi

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze. Leczenie objawowe łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz. Tabletki należy przyjmować w całości. Tabletek nie należy dzielić, kruszyć ani żuć.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Niedociśnienie, uczucie zmęczenia, złe samopoczucie, uczucie osłabienia, senność, suchość suchość w ustach, kołatanie serca, obrzęki, zespoły grypopodobne,  świąd, duszność, bóle w klatce piersiowej, przyśpieszone bicie serca, zapalenie oskrzeli, zakażenia układu oddechowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, dyspepsja, biegunka, mdłości, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit), zakażenia układu moczowego i nietrzymanie moczu. Ponadto rzadkie przypadki pobudzenia i drżeń mięśniowych, priapizmu, impotencji, zaburzeń funkcji wątroby, zmiany obraz krwi. Reakcje nadwrażliwości. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza.   W przypadku wystąpienia innych niewymienionych działań niepożądanych należy o nich poinformować lekarza.   Uwaga! Na początku leczenia (zwłaszcza po zastosowaniu dużych dawek), a także gdy leczenie podejmowane jest po przerwie może wystąpić hipotonia ortostatyczna, a w rzadkich przypadkach omdlenie.   Lek upośledza sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn w niewielkim lub umiarkowanym stopniu szczególnie na początku leczenia.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na doksazosynę, inne chinazoliny lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, łagodny rozrost gruczołu krokowego z zastojem w obrębie górnych dróg moczowych, przewlekłe zakażenia dróg moczowych lub kamica pęcherza moczowego, nietrzymanie moczu z przepełnienia, bezmocz lub postępująca niewydolność nerek, niedrożność przełyku lub innego odcinka przewodu pokarmowego lub zwężenie jego światła, choroby serca, zaburzenia funkcji wątroby.   Gdy przyjmujesz inne leki na nadciśnienie (doksazosyna zwiększa działanie hipotensyjne innych leków przeciwnadciśnieniowych), niesteroidowe leki przeciwzapalne lub estrogeny (przy równoczsenym stosowaniu tych leków może dojść do osłabienia działania doksazosyny). Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Stosownie w ciąży ograniczone jest do przypadków, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.