Asaltec - Acidum acetylsalicylicum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania do stosowania

Przeziębienie, grypa, gorączka. Dolegliwości bólowe różnego pochodzenia o lekkim i średnim nasileniu, np.: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów, bóle menstruacyjne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1-2 tabletki jednorazowo (325 mg do 650 mg) co 4 do 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 12 tabletek na dobę.

Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijać dużą ilością wody. Tabletek nie należy dzielić lub rozgryzać.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, astmę aspirynową, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia, przewlekłe choroby układu oddechowego, alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.

 

Gdy przyjmujesz przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, przeciwgruźlicze, sulfonamidy, kortykosteroidy, metotreksat, digoksynę, leki na nadciśnienie.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W I i II trymestrze stosować jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

 

Skutki uboczne

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, a czasami także krwawienia z przewodu pokarmowego, zawroty głowy i szumy uszne. Reakcje nadwrażliwości, odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i napady astmy (ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa). Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. W rzadkich przypadkach opisywano zaburzenia czynności wątroby i zapalenie nerek.

 

Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami np. ekstrakcją zęba).

 

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.