Asaltec - Acidum acetylsalicylicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwbólowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Przeziębienie, grypa, gorączka. Dolegliwości bólowe różnego pochodzenia o lekkim i średnim nasileniu, np.: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów, bóle menstruacyjne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1-2 tabletki jednorazowo (325 mg do 650 mg) co 4 do 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 12 tabletek na dobę. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijać dużą ilością wody. Tabletek nie należy dzielić lub rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne:

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, a czasami także krwawienia z przewodu pokarmowego, zawroty głowy i szumy uszne. Reakcje nadwrażliwości, odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i napady astmy (ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa). Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. W rzadkich przypadkach opisywano zaburzenia czynności wątroby i zapalenie nerek.   Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami np. ekstrakcją zęba).   Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, astmę aspirynową, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia, przewlekłe choroby układu oddechowego, alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, przeciwgruźlicze, sulfonamidy, kortykosteroidy, metotreksat, digoksynę, leki na nadciśnienie.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W I i II trymestrze stosować jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.