Asaltec - Acidum acetylsalicylicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
Postać tabletki dojelitowe
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwgorączkowe
przeciwbólowe
przeciwzapalne

Wskazania:

Przeziębienie, grypa, gorączka. Dolegliwości bólowe różnego pochodzenia o lekkim i średnim nasileniu, np.: bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów, bóle menstruacyjne.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat 1-2 tabletki jednorazowo (325 mg do 650 mg) co 4 do 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 12 tabletek na dobę. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijać dużą ilością wody. Tabletek nie należy dzielić lub rozgryzać.

Możliwe skutki uboczne:

Ból brzucha, zgaga, nudności, wymioty, a czasami także krwawienia z przewodu pokarmowego, zawroty głowy i szumy uszne. Reakcje nadwrażliwości, odczyny skórne, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i napady astmy (ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa). Gdy zauważysz chociaż jeden z powyższych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i u osób z już zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego może wywołać napad dny moczanowej. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek. W rzadkich przypadkach opisywano zaburzenia czynności wątroby i zapalenie nerek.   Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami np. ekstrakcją zęba).   Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, astmę aspirynową, czynną chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia, przewlekłe choroby układu oddechowego, alergiczny nieżyt nosa, polipy nosa, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby.   Gdy przyjmujesz przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, przeciwgruźlicze, sulfonamidy, kortykosteroidy, metotreksat, digoksynę, leki na nadciśnienie.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W I i II trymestrze stosować jedynie w przypadku, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu. Nie stosować w III trymestrze ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.  

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.