Cliovelle - Estradiolum, Norethisteroni acetas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Leczenie objawów spowodowanych niedoborem estrogenów u pacjentek, u których od ustania miesiączkowania upłynął co najmniej rok. Profilaktyka osteoporozy u kobiet po menopauzie, u których istnieje zwiększone ryzyko złamań, a które nie mogą przyjmować innych leków stosowanych w profilaktyce osteoporozy.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.   Uwaga! Podczas leczenia nie należy zbyt długo przebywać na słońcu (przebarwienia skóry pod wpływem promieni słonecznych).   Uwaga! Przed rozpoczęciem terapii należy przeprowadzić pełny wywiad lekarski, w tym rodzinny oraz dokładne badania (łącznie z badaniem ginekologicznym i badaniem piersi) w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania preparatu.   Uwaga! Podczas stosowania leku należy okresowo przeprowadzać badania kontrolne: dokładne badanie lekarskie, badanie ginekologiczne i sutków, mammografia, oznaczanie profilu lipidów, badanie cytologiczne szyjki macicy zgodnie z obowiązującymi zaleceniami.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Bolesność, tkliwość piersi, krwotok z pochwy, grzybica pochwy, zapalenie pochwy, obrzęk piersi, powiększenie piersi, rozwój lub nawrót włókniaków macicy, powiększenie włókniaków macicy, zatrzymanie płynów, obrzęki obwodowe, depresja lub pogłębienie depresji, ból głowy, migrena, nudności, ból kręgosłupa, zwiększenie masy ciała. Ponadto nadmierna pobudliwość i nerwowość, zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skurcze mięśni kończyn dolnych, łysienie, hirsutyzm, trądzik, świąd, pokrzywka, reakcje nadwrażliwości. Ponadto wzrost ryzyka wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych oraz nowotworów śluzówki macicy i sutka. W przypadku wystąpienia innych, niewymienionych działań niepożądanych należy poinformować lekarza.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolnosć prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zakrzepowe zapalenie żył, inne zaburzenia zakrzepowo-zatorowych, zaburzeniach krążenia mózgowego, chorobę wieńcową, choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę z powikłaniami naczyniowymi, migrenę, zaburzenia funkcji nerek, kamicę dróg żółciowych, zależne od hormonów nowotwory macicy lub gruczołów sutkowych lub ich podejrzenie, krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie, zaburzenia funkcji wątroby, porfirę, niedokrwistość.   Gdy przyjmujesz fenobarbital, fenytoinę, karbamazepinę, ryfampicynę, preparaty zawierające wyciąg z dziurawca zwyczajnego, ketokonazol, loratadynę. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.