Vita-Gem C - Acidum ascorbicum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład witamina C (kwas askorbinowy)
Postać proszek
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie uzupełnia niedobory witaminy C

Wskazania:

Leczenie chorób infekcyjnych (przeziębienie, nawracające zakażenia górnych dróg oddechowych), zmniejszona odporność organizmu, rekonwalescencja, stany niedoboru witaminy C ( np. stany zapalne błon śluzowych) oraz stany zwiększonego zapotrzebownia na witaminę C.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia 1 saszetka na dobę.

Możliwe skutki uboczne:

Lek podawany w dużych dawkach (powyżej 1 g na dobę) może powodować nadmierne wydalanie kwasu szczawiowego do moczu, krystalizację moczanów i cytrynianów, biegunki.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na witaminę C lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, kamicę dróg moczowych lub nadmierne wydalanie szczawianów przez nerki. Gdy przyjmujesz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, pochodne fenotiazyny, aminoglikozydy, preparaty zawierające sole metali (głównie miedzi i żelaza). Witamina C stosowana równocześnie z solami żelaza zwiększa wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, natomiast podana razem z witaminą B12 może zmniejszyć skuteczność działania witaminy B12. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Nie zaleca się stosowania dużych dawek w ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.