×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Metral - Metformini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Wskazania do stosowania

Cukrzyca typu 2 szczególnie u pacjentów z otyłością, w przypadku, gdy właściwego stężenia glukozy nie można uzyskać za pomocą diety i wysiłku fizycznego.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku ustala lekarz.

Uwaga! Podczas stosowania leku należy unikać spożywania alkoholu i zażywania leków zawierających alkohol.

Uwaga! Podawanie metforminy należy przerwać na 2 dni przed badaniem radiologicznym wymagającym użycia jodowych dożylnych środków kontrastowych i wznowić najwcześniej 2 dni po badaniu.

Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub pozostałe składniki preparatu, zaburzenia funkcji nerek, ciężkie zakażenia, zaburzeni funkcji wątroby, świeży zawał serca, niewydolność serca, niewydolność oddechową, stany niedotlenienia.

Gdy przyjmiesz inne doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę, cymetydynę, amiloryd, digoksynę, chinidynę, chininę, morfinę, triamteron, trimetoprim, famotydynę, nifedypinę, furosemid, leki przeciwdepresyjne (inhibitory MAO), probenecid, salicylany, sulfonamidy, doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe z grupy kumaryn. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży oraz w przypadku planowania ciąży należy odstawić metforminę i rozpocząć leczenie insuliną. Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: zmniejszenie łaknienia, metaliczny smak w ustach, nudności, wzdęcia, ból w jamie brzusznej, wymioty, biegunka. W przypadku wystąpienia tych objawów lek należy przyjmować w czasie posiłku i rozpocząć leczenie od małych dawek, ponieważ objawy te są wówczas łagodniejsze. Może również wystąpić kwasica mleczanowa. Podczas długotrwałej terapii może wystąpić niedokrwistość spowodowana upośledzonym wchłanianiem witaminy B12 i kwasu foliowego.

W przypadku wystąpienia innych, nie wymienionych objawów niepożądanych, należy poinformować o nich lekarza.

Przed rozpoczęciem leczenia i po 4 tygodnie od jego rozpoczęcia należy oznaczyć stężenie kreatyniny w surowicy; badanie powtarzać 1-2 razy w roku, o ile w tym czasie nie wystąpią dodatkowe objawy związane z niewydolnością nerek.

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychofizyczną i zdolność prowadzenia pojazdów.