Terbistad - Terbinafini hydrochloridum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek terbinafiny
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity. Zakażenia drożdżakowe skóry. Łupież pstry.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: grzybica stóp, grzybica pachwin i grzybica skóry gładkiej - raz na dobę przez 1 tydzień; zakażenia drożdżakowe skóry - raz na dobę przez 1 do 2 tygodni; łupież pstry - raz lub dwa razy na dobę przez 2 tygodnie. Skóra powinna być czysta i sucha. Preparat należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobową skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające, a następnie lekko wcierać. W przypadku zakażeń pod sutkami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach po nałożeniu preparatu skórę można zakryć jałową gazą, zwłaszcza na noc.

 

Poprawę objawów zwykle uzyskuje się w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne zakończenie stosowanie preparatu zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Jeśli po dwóch tygodniach stosowania preparatu nie ma poprawy, należy zweryfikować diagnozę.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

 

Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Zaczerwienienie, świąd, pieczenie skóry, reakcje alergiczne.

 

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.