Terbistad - Terbinafini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek terbinafiny
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania:

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity. Zakażenia drożdżakowe skóry. Łupież pstry.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: grzybica stóp, grzybica pachwin i grzybica skóry gładkiej - raz na dobę przez 1 tydzień; zakażenia drożdżakowe skóry - raz na dobę przez 1 do 2 tygodni; łupież pstry - raz lub dwa razy na dobę przez 2 tygodnie. Skóra powinna być czysta i sucha. Preparat należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobową skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające, a następnie lekko wcierać. W przypadku zakażeń pod sutkami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach po nałożeniu preparatu skórę można zakryć jałową gazą, zwłaszcza na noc.   Poprawę objawów zwykle uzyskuje się w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne zakończenie stosowanie preparatu zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Jeśli po dwóch tygodniach stosowania preparatu nie ma poprawy, należy zweryfikować diagnozę.

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie, świąd, pieczenie skóry, reakcje alergiczne.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.