Terbistad - Terbinafini hydrochloridum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład chlorowodorek terbinafiny
Postać krem
Kategoria Dermatologia
Specjalności Dermatologia i wenerologia
Działanie przeciwgrzybicze

Wskazania:

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity. Zakażenia drożdżakowe skóry. Łupież pstry.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: grzybica stóp, grzybica pachwin i grzybica skóry gładkiej - raz na dobę przez 1 tydzień; zakażenia drożdżakowe skóry - raz na dobę przez 1 do 2 tygodni; łupież pstry - raz lub dwa razy na dobę przez 2 tygodnie. Skóra powinna być czysta i sucha. Preparat należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobową skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające, a następnie lekko wcierać. W przypadku zakażeń pod sutkami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach po nałożeniu preparatu skórę można zakryć jałową gazą, zwłaszcza na noc.   Poprawę objawów zwykle uzyskuje się w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne zakończenie stosowanie preparatu zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Jeśli po dwóch tygodniach stosowania preparatu nie ma poprawy, należy zweryfikować diagnozę.

Możliwe skutki uboczne:

Zaczerwienienie, świąd, pieczenie skóry, reakcje alergiczne.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na terbinafinę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.