Antytoksyna jadu żmij - Antitoxinum vipericum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład antytoksyna jadu żmij
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby wewnętrzne
Działanie neutralizuje jad żmii zygzakowatej

Wskazania:

Preparat stosuje się celem zneutralizowania działania jadu europejskich żmij zygzakowatych (Vipera berus), w przypadku pokąsania ludzi przez te żmije. Ratowanie ludzi zatrutych jadem żmij opiera się na stosowaniu szeregu środków miejscowych i ogólnych, oraz podaniu antytoksyny, jak najszybciej po ukąszeniu.

Dawkowanie:

Domięśniowo, jak najszybciej po ukąszeniu. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć.   Podawanie preparatu dożylnie jest dopuszczalne tylko w sytuacji zagrożenia życia pacjenta.   Uwaga! Przed wykonaniem próby śródskórnej oraz przed wstrzyknięciem antytoksyny należy przygotować pełen zestaw gotowych do użycia środków przeciwwstrząsowych.   Uwaga! Przechowywać w temperaturze 2-8°C, chronić od światła, nie zamrażać.

Możliwe skutki uboczne:

Może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, choroba posurowicza (7-20 dni po podaniu preparatu), której objawami są: obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, powiększenie węzłów chłonnych, podwyższenie temperatury ciała, obrzęk stawów, pokrzywka, a w ostrych przypadkach uszkodzenie nerek, zapalenie nerwów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na na białko końskie (w sytuacji zagrożenia życia, ciężkiego zatrucia jadem można podawać antytoksynę metodą odczulającą lub pod osłoną leków przeciwwstrząsowych).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania w ciąży są niejednoznaczne.