Antytoksyna jadu żmij - Antitoxinum vipericum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład antytoksyna jadu żmij
Postać roztwór do wstrzykiwań domięśniowych
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby wewnętrzne
Działanie neutralizuje jad żmii zygzakowatej

Wskazania:

Preparat stosuje się celem zneutralizowania działania jadu europejskich żmij zygzakowatych (Vipera berus), w przypadku pokąsania ludzi przez te żmije. Ratowanie ludzi zatrutych jadem żmij opiera się na stosowaniu szeregu środków miejscowych i ogólnych, oraz podaniu antytoksyny, jak najszybciej po ukąszeniu.

Dawkowanie:

Domięśniowo, jak najszybciej po ukąszeniu. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć.   Podawanie preparatu dożylnie jest dopuszczalne tylko w sytuacji zagrożenia życia pacjenta.   Uwaga! Przed wykonaniem próby śródskórnej oraz przed wstrzyknięciem antytoksyny należy przygotować pełen zestaw gotowych do użycia środków przeciwwstrząsowych.   Uwaga! Przechowywać w temperaturze 2-8°C, chronić od światła, nie zamrażać.

Możliwe skutki uboczne:

Może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, choroba posurowicza (7-20 dni po podaniu preparatu), której objawami są: obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, powiększenie węzłów chłonnych, podwyższenie temperatury ciała, obrzęk stawów, pokrzywka, a w ostrych przypadkach uszkodzenie nerek, zapalenie nerwów.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na na białko końskie (w sytuacji zagrożenia życia, ciężkiego zatrucia jadem można podawać antytoksynę metodą odczulającą lub pod osłoną leków przeciwwstrząsowych).   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania w ciąży są niejednoznaczne.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.