Renazol - Lansoprazolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład lanzoprazol
Postać kapsułki dojelitowe
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Gastroenterologia
Działanie hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku

Wskazania:

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka, również spowodowanego zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Leczenie i długotrwała profilaktyka refluksowego zapalenia przełyku (choroby spowodowanej zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku). Zespół Zollingera-Ellisona (zespół chorobowy będący wynikiem nadmiernego wydzielania hormonu gastryny, czego efektem jest zwiększone wydzielanie soku żołądkowego).

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość stosowania leku określa lekarz. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem. Kapsułki można otworzyć i wysypać ich zawartość, ale nie należy jej żuć ani rozgniatać. Jednoczesne przyjmowanie pożywienia zmniejsza i spowalnia wchłanianie lanzoprazolu. Najlepsze działanie uzyskuje się przyjmując go na pusty żołądek.   Uwaga! W przypadku choroby wrzodowej żołądka należy wykluczyć możliwość występowania nowotworu przewodu pokarmowego przed rozpoczęciem leczenia, ponieważ może ono zmienić obraz choroby i opóźnić rozpoznanie. Preparaty zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Maalox) należy przyjmować w odstępie 1 godziny przed lub po zażyciu lanzoprazolu.   Aby leczenie było skuteczne i jak najbardziej bezpieczne należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.   Lek ten został przepisany przez lekarza prowadzącego celem leczenia konkretnego schorzenia. Nie należy go odstępować innym osobom ani używać w innych okolicznościach bez konsultacji z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Często: zaburzenia żołądkowo -jelitowe w postaci wymiotów, biegunek, zaparć, bólu brzucha i wzdęć. Może wystąpić wysypka, świąd skóry, bóle i zawroty głowy oraz ogólne zmęczenie. Niezbyt często: suchość w jamie ustnej lub gardle, jadłowstręt, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zaburzenia smaku.   Występowanie po zastosowaniu preparatu takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, zburzenia widzenia i senność może niekorzystnie wpływać na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

 Gdy masz nadwrażliwość na lanzoprazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności nerek i/lub wątroby, nowotworowy charakter zmian wrzodowych.   Gdy przyjmujesz atazanawir, digoksynę, ketokonazol, itrakonazol (Orungal, Trioxal), fenytoinę (Phenytoinum), teofilinę (Euphyllin, Theovent), fluwoksaminę, preparaty dziurawca. Ponadto należy poinfromować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Stosowanie lanzoprazolu w ciąży nie jest zalecane. Decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu karmienia piersią , bądź kontynuowaniu lub przerwaniu leczenia lanzoprazolem powinna być podejmowana po uwzględnieniu przez lekarza korzyści dla dziecka wynikających z karmienia piersią oraz z korzyści z leczenia lanzoprazolem u matki.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.