Calpol (czopki) - Paracetamolum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład paracetamol
Postać czopki doodbytnicze
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Pediatria
Działanie przeciwbólowe
przeciwgorączkowe

Wskazania

Gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy. Bóle związanych np. z bolesnym ząbkowaniem.

Dawkowanie

Doodbytniczo. U dzieci jednorazowo stosuje się dawki 10-15 mg/kg masy ciała. Niemowlęta 3-12 miesięcy: 1 czopek (80 mg) co 4-6 godzin. Dzieci: od 4 do 6 lat 1 czopek 125 mg co 4-6 godzin. Nie stosować więcej niż 4 czopki na dobę.Nie stosować więcej niż 2-4 czopki na dobę - w zależności od masy ciała. Maksymalna dawka dobowa - 30 mg/kg masy ciała. Paracetamolu nie należy stosować dłużej niż 3 dni u dzieci bez zalecenia lekarza. W przypadku braku efektu terapeutycznego należy po 24 godzinach zwrócić się do lekarza.

Poinformuj lekarza

Gdy Twoje dziecko ma uczulenie na paracetamol lub inne składniki preparatu, schorzenia wątroby i/lub nerek.

Gdy Twoje dziecko przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpadaczkowe.

Skutki uboczne

W przypadku stosowania leku w zalecanych dawkach występują bardzo rzadko. Mogą pojawić się odczyny alergiczne (świąd. pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty),
upośledzenie czynności wątroby i nerek, sporadycznie: methemoglobinemia (obecność utlenionej hemoglobiny we krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi).W przypadku zaobserwowania następujących objawów: świądu, wysypki, rumienia, wymiotów, należy odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem.