Ardinex - Ibuprofenum, Codeini phosphas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Ostre i przewlekłe bóle o lekkim i średnim nasileniu: bóle mięśniowe, reumatyczne, krzyża, głowy, zębów, bóle miesiączkowe, pooperacyjne, powypadkowe, neuralgie.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.  

Możliwe skutki uboczne:

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego: biegunka, zgaga, uczucie pełności, krwawienia z przewodu pokarmowego); pokrzywka, reakcje uczuleniowe, zahamowanie odruchu kaszlu, zaburzenia czynności nerek i wątroby, obrzęk płuc; objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego: ból i zawroty głowy, wydłużenie czasu reakcji, zaburzenia słuchu i widzenia.  

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, cierpisz na astmę aspirynową, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, schorzenia wątroby lub nerek, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, niedoczynności tarczycy. Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdrgawkowe, przeciwcukrzycowych, glikozydy nasercowe, preparaty litu, metotreksat, leki obniżające ciśnienie krwi, leki moczopędne,  inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, narkotyczne leki przeciwbólowe, antybiotyki z grupy fluorochinolonów, leki przeciwdepresyjne. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jestes w ciąży albo karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.