Videx - Didanosinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład didanozyna
Postać tabletki do żucia
tabletki do przygotowywania zawiesiny doustnej
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Terapia skojarzona w leczeniu zakażeń wirusem HIV.

Dawkowanie:

Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Doustnie, co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Tabletki można żuć lub przygotować z nich zawiesinę.

Możliwe skutki uboczne:

Zapalenie trzustki, uszkodzenie nerwów obwodowych, biegunka, nudności, wymioty, reakcje nadwrażliwości, cukrzyca, suchość błony śluzowej jamy ustnej, osłabienie, ból głowy, podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na didanozynę lub pozostałe składniki preparatu, choroby trzustki, wątroby i/lub nerek. Gdy przyjmujesz leki: doustne przeciwgrzybicze (ketokonazol, itrakonazol), tetracykliny, fluorochinolony. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.