Viracept (tabletki) - Nelfinavirum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład nelfinawir
Postać tabletki
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Choroby zakaźne i pasożytnicze
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

W terapii skojarzonej u dorosłych, młodzieży i dzieci od 3 roku życia, przeciw wirusowi HIV - 1.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Preparat przyjmować w trakcie posiłku.

Możliwe skutki uboczne:

Mogą wystapić zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, wzdęcia, nudności), wysypka, zmiany w obrazie krwi, choroby wątroby, nasilenie krwawień u chorych na hemofilię, bóle mięśniowe. Niezbyt często reakcje nadwrażliwości, zaburzenia metaboliczne.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na nelfinawir lub pozostałe składniki preparatu, choroby nerek i/lub wątroby, cukrzycę, fenyloketonurię, hemofilię. Gdy przyjmujesz terfenadynę, astemizol, cyzapryd, amiodaron, chinidynę, pimozyd, triazolam, midazolam, pochodne sporyszu, rifampicynę, produkty zawierające ziele dziurawca. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat może być podawany kobietom w ciąży wyłącznie jeśli spodziewane korzyści przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Konieczne jest przerwanie karmienia piersią podczas stosowania preparatu.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.