Theophyllinum prolongatum - Theophyllinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład teofilina
Postać tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Kategoria Układ oddechowy
Specjalności Choroby płuc
Działanie rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli

Wskazania:

Astma oskrzelowa, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie stosować u dzieci.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niepokój, zaburzenia snu, bóle głowy, drżenie, przyspieszenie akcji serca, wzrost poziomu cukru we krwi, trudności w oddawaniu moczu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na teofilinę, inne metyloksantyny lub pozostałe składniki preparatu, choroby serca, nadciśnienie, padaczkę, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, nadczynność tarczycy. Gdy przyjmujesz cymetydynę, doustne środki antykoncepcyjne, allopurinol, furosemid, doustne leki przeciwzakrzepowe, glikozydy nasercowe, tetracykilny, rifampicynę, glutetimid, izoniazyd. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazny w ciąży.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.