Diklonat P (żel) - Diclofenacum natricum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa diklofenaku
Postać żel
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania:

W pourazowych zapaleniach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, spowodowanych krwiakiem, naciągnięciem lub stłuczeniem. W ograniczonych stanach zapalnych stawów, ścięgien i mięśni oraz w miejscowym zapaleniu stawów obwodowych i stawów kręgosłupa.

Dawkowanie:

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci od 12 roku życia 3-4 razy na dobę stosować miejscowo na skórę i lekko wmasowywać. W zależności od powierzchni, która ma być leczona, na bolące miejsce nakłada się od 2-4 gramy żelu (ilość porównywalna z wielkością od wiśni i do orzecha włoskiego). Po rozsmarowaniu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy.   Uwaga! Nie stosować dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub jeśli objawy chorobowe nasilą się. Nie stosować na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, do oczu i na skórę w okolicach oczu.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Rzadko może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne. Sporadycznie mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienie, świąd, obrzęk, obecność grudek, pęcherzyków lub łuszczenie się skóry. W przypadku stosowania preparatu na duże obszary skóry i przez dłuższy okres czasu, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia niepożądanych objawów ogólnych. Opatrunek okluzyjny (uszczelniający) zastosowany przez 10 godzin trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego ogólnie.   Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na diklofenak, inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (salicylany lub inne środki zmniejszające syntezę prostaglandyn wywołują u Ciebie napady astmy, pokrzywkę lub ostry nieżyt nosa).   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Ze względu na brak badań klinicznych nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.