×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Diklonat P (żel) - Diclofenacum natricum - zastosowanie, działanie i opis

Podstawowe informacje
Skład sól sodowa diklofenaku
Postać żel
Kategoria Układ mięśniowo-szkieletowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Reumatologia
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania do stosowania

W pourazowych zapaleniach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, spowodowanych krwiakiem, naciągnięciem lub stłuczeniem. W ograniczonych stanach zapalnych stawów, ścięgien i mięśni oraz w miejscowym zapaleniu stawów obwodowych i stawów kręgosłupa.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci od 12 roku życia 3-4 razy na dobę stosować miejscowo na skórę i lekko wmasowywać. W zależności od powierzchni, która ma być leczona, na bolące miejsce nakłada się od 2-4 gramy żelu (ilość porównywalna z wielkością od wiśni i do orzecha włoskiego). Po rozsmarowaniu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy.

 

Uwaga! Nie stosować dłużej niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub jeśli objawy chorobowe nasilą się. Nie stosować na uszkodzoną skórę, błony śluzowe, do oczu i na skórę w okolicach oczu.

 

Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.

 

Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Poinformuj lekarza

Gdy masz nadwrażliwość na diklofenak, inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (salicylany lub inne środki zmniejszające syntezę prostaglandyn wywołują u Ciebie napady astmy, pokrzywkę lub ostry nieżyt nosa).

 

Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Ze względu na brak badań klinicznych nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne

Rzadko może wystąpić nadwrażliwość na światło słoneczne. Sporadycznie mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienie, świąd, obrzęk, obecność grudek, pęcherzyków lub łuszczenie się skóry. W przypadku stosowania preparatu na duże obszary skóry i przez dłuższy okres czasu, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia niepożądanych objawów ogólnych. Opatrunek okluzyjny (uszczelniający) zastosowany przez 10 godzin trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego ogólnie.

 

Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.