Sylicaps - Silibi mariani extractum siccum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Stany po uszkodzeniach wątroby spowodowane działaniem alkoholu, leków, substancji toksycznych (np. środków ochrony roślin). Wspomagająco w przewlekłych stanach zapalnych oraz w zaburzeniach czynności wątroby. Lek nie jest przeznaczony do leczenia ostrych zatruć wątroby.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 1 kapsułkę 3 razy dziennie przy przewlekłych schorzeniach wątroby lub 2 kapsułki 2 razy dziennie w wypadku nasilonych dolegliwości. Profilaktycznie: 1 kapsułkę 3 razy dziennie. W przypadku zatruć kuracja powinna trwać 4 tygodnie, w schorzeniach przewlekłych - do 6 miesięcy. Możliwe jest przedłużenie czasu trwania terapii po ocenie stanu zdrowia pacjenta. Preparat wymaga systematycznego przyjmowania. Nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia. Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Przy stosowaniu dużych dawek lek może spowodować słabe działanie przeczyszczające. Preparat stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Ze względu na brak szczegółowych badań klinicznych leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.