Suplar - Amlodipinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa stabilna, dławica piersiowa naczynioskurczowa (typ Prinzmetala).

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki przyjmuje się niezależnie od posiłków, popijając szklanką wody. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Nie należy stosować u dzieci, ponieważ nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania w tej grupie wiekowej.

Możliwe skutki uboczne:

Lek na ogół jest dobrze tolerowany, mogą jednak wystąpić bóle i zawroty głowy, nudności, obrzęki, zaczerwienienie twarzy i szyi, kołatanie serca, uczucie zmęczenia, senność, bóle brzucha. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu amlodypiny na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych. Jednak u pacjentów, u których wystąpią zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie, nudności, zdolność ta może być zaburzona.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na amlodypinę lub inne pochodne dihydropirydyny, niedociśnienie tętnicze, stwierdzone zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca (np. zwężenie zastawki aortalnej). Gdy przyjmujesz inne leki obniżające ciśnienie krwi. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Stosowanie w ciąży i u kobiet karmiących jest przeciwwskazane. Podawanie amlodypiny kobietom w wieku rozrodczym jest dozwolone pod warunkiem stosowania przez tę grupę pacjentek skutecznej antykoncepcji.