Septofervex - Chlorhexidini gluconas - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład glukonian chlorheksydyny
Postać tabletki do ssania
Kategoria Przewód pokarmowy i metabolizm
Specjalności Medycyna rodzinna
Stomatologia ogólna
Działanie przeciwbakteryjne
hamuje powstawanie płytki nazębnej

Wskazania:

Stany zapalne jamy ustnej, stany zapalne dziąseł.

Dawkowanie:

Doustnie. 1 tabletkę ssać 3-4 razy dziennie. Po przyjęciu preparatu nie należy spożywać pokarmów i pić. Nie stosować dłużej niż 7 dni. Należy zachować odstęp czasu między przyjmowaniem preparatu i szczotkowaniem zębów, gdyż pasty do zębów osłabiają działanie preparatu.

Możliwe skutki uboczne:

Pieczenie języka, chwilowe zaburzenia smaku, przebarwienia języka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na chlorheksydynę,  fenyloketonurię. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia piersią stosować ostrożnie.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.