Serdolect - Sertindolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Serdolect wskazany jest w leczeniu schizofrenii. Ze względu na bezpieczeństwo dotyczące układu krążenia, sertindol należy stosować wyłącznie u pacjentów, nietolerujących przynajmniej jednego innego leku przeciwpsychotycznego. Leku Serdolect nie należy stosować w sytuacjach nagłych, w celu szybkiego złagodzenia objawów, u pacjentów z ostrymi zaburzeniami.

Dawkowanie:

Doustnie. Lek Serdolect można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać popijając wodą. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku określa lekarz. Lekarz decyduje także o czasie trwania kuracji. Leczenie należy je kontynuować tak długo, jak to zaleci lekarz, nawet jeśli nastąpi poprawa samopoczucia. Choroba może utrzymywać się przez długi czas i jeśli leczenie zostanie przerwane za wcześnie, objawy mogą powrócić. Nie wolno zmieniać dawkowania bez zasięgnięcia porady u lekarza. Przed rozpoczęciem stosowania leku Serdolect i w trakcie leczenia lekarz prowadzący wykona badania w celu ustalenia, czy stosowanie leku Serdolect jest bezpieczne. Wymagane może być: pobranie próbki krwi w celu oznaczenia stężenia potasu i magnezu we krwi, skontrolowanie ciśnienia tętniczego, wykonanie elektrokardiogramu (EKG), aby sprawdzić, czy odstęp QT nie jest wydłużony. Badanie zazwyczaj powtarza się po 3 tygodniach stosowania leku Serdolect. Badanie będzie powtarzane co 3 miesiące oraz przed każdym zwiększeniem dawki sertindolu i po jego dokonaniu lub w przypadku dodania lub zwiększenia dawki równocześnie stosowanego leku mogącego prowadzić do zwiększenia stężenia sertindolu.

Możliwe skutki uboczne:

Bardzo często nieżyt nosa ("zapchany nos"). Często zawroty głowy lub zawroty głowy podczas podnoszenia się do pozycji stojącej, uczucie suchości w jamie ustnej, zwiększenie masy ciała, duszność, obrzęki dłoni lub stóp, wrażenie mrowienia skóry, zaburzenia wytrysku, wydłużony odstęp QT (zmiana w zapisie EKG), występowanie czerwonych i białych krwinek w moczu. Niezbyt często: drgawki, nietypowe ruchy mięśni twarzy, warg lub języka, zaburzenia rytmu serca zwane "torsade de pointes". Serdolect nie wywołuje uspokojenia. Jednakże, tak jak w przypadku stosowania wszystkich nowych leków należy zachować wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn, zanim znana będzie indywidualna reakcja na lek.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość (uczulenie) na sertindol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Serdolect, występują u Ciebie zaburzenia równowagi mineralnej (za małe stężenie potasu lub magnezu we krwi), chore serce (zastoinową niewydolność serca, przerost serca, zaburzenia rytmu serca, wydłużenie odstępu QT, będącego częścią zapisu EKG, stwierdzone podczas badania elektrokardiograficznego), schorzenia wątroby. Należy poinformować lekarza również o wystąpieniu napadów padaczkowych (drgawek), w przeszłości. Gdy przyjmujesz leki, które mogą powodować wydłużenie odstępu QT lub wpływać na stężenie leku Serdolect we krwi. Przykładowo lekami tymi są: leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (np. chinidyna, amiodaron), leki przeciwpsychotyczne (np. tiorydazyna), antybiotyki makrolidowe (np. erytromycyna, klarytromycyna), antybiotyki chinolowe (np. moksyfloksacyna), leki przeciwhistaminowe stosowane w leczeniu alergicznego nieżytu nosa (kataru siennego) i innych alergii, lit (stosowany w leczeniu zaburzeń maniakalno-depresyjnych), cyzapryd (stosowany w leczeniu dolegliwości żołądkowych), leki przeciwgrzybicze z grupy „azoli” (np. ketokonazol, itrakonazol), indynawir (stosowany w leczeniu zakażeń HIV), leki zwane blokerami kanału wapniowego i stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego lub bólu w klatce piersiowej (np. diltiazem, werapamil), cymetydyna (stosowana w leczeniu wrzodów żołądka). Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku Serdolect w okresie ciąży. W związku z tym, lek Serdolect nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Nie wykonano badań z udziałem karmiących piersią kobiet, ale należy oczekiwać, że sertindol wydziela się do mleka kobiecego. W przypadku konieczności stosowania leku Serdolect, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.