Retrovir - Zidovudinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład zydowudyna
Postać syrop
kapsułki
Kategoria Stosowane w zakażeniach (przeciwinfekcyjne)
Specjalności Immunologia kliniczna
Działanie przeciwwirusowe

Wskazania:

Zakażenie wirusem HIV u dorosłych i dzieci.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz.

Możliwe skutki uboczne:

Zmiany obrazu krwi, ból głowy, wymioty, bóle brzucha, biegunka, bóle mięśni, złe samopoczucie, wzdęcia, duszność, otępienie, drgawki, wysypka, gorączka, bezsenność lub senność, kaszel, zaburzenia smaku, pokrzywka, choroby wątroby, potliwość, przerost gruczołów gruczołów piersiowych u mężczyzn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na zydowudynę lub inne składniki preparatu, zaburzenia morfologii krwi, choroby wątroby. Gdy przyjmujesz inne leki przeciwwirusowe, leki przeciwpadaczkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwgrzybicze. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.