Nurofen Express TAB (Nurofen Migrenol Forte) - Ibuprofenum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład ibuprofen
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwzapalne
przeciwbólowe

Wskazania:

Fazy ostrego bólu głowy w przebiegu migreny z aurą lub bez aury, napięciowy ból głowy, stany bólowe (np. ból pleców, ból zębów, bóle mięśni, bóle stawów, bolesne miesiączkowanie, nerwobóle), bóle w przebiegu przeziębienia i grypy.

Dawkowanie:

Doustnie. Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością wody. Nie należy ich ich żuć. Zaleca się przyjmowanie podczas posiłku. Dawka początkowa: 1 tabletka. Następnie, w razie potrzeby, 1 tabletka co 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 tabletki. Lek nie jest wskazany dla dzieci poniżej 12 roku życia.   Uwaga! Podczas stosowania preparatu należy ograniczyć spożywanie alkoholu. Alkohol nasila działanie ibuprofenu oraz jego działania uboczne, szczególnie na przewód pokarmowy. Należy unikać również stosowania preparatu z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, bóle w nadbrzuszu. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Może uczynnić chorobę wrzodową. Ponadto: bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia (przy stosowaniu dużych dawek), senność, depresja, zaburzenia czynności nerek i wątroby, wysypka i inne odczyny uczuleniowe (nieżyt nosa, astma oskrzelowa, obrzęki), rzadko - niedokrwistość lub zmniejszenie ilości płytek krwi.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na ibuprofen lub inne leki należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, zaburzenia krzepnięcia krwi.   Gdy przyjmujesz inne leki przeciwbólowe, leki przeciwzakrzepowe, leki moczopędne i przeciwnadciśnieniowe (ibuprofen może zmniejszać ich działanie), lit i metotreksat.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią. Z uwagi na to, że nie wyjaśniono, jakie mogą być następstwa hamowania syntezy prostaglandyn w okresie ciąży, nie zaleca się stosowania ibuprofenu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży. Ibuprofen stosowany w ostatnim trymestrze ciąży wywołuje ciężkie wady wrodzone. Z względu na mechanizm działania preparatu może wystąpić zahamowanie skurczów macicy, przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botala, zwiększenie obrzęków u matki oraz zwiększenie ryzyka krwawienia u matki i dziecka. Lek jest więc przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży. Dotychczas nie stwierdzono szkodliwego wpływu działania ibuprofenu u noworodków i dlatego podczas krótkorwałego stosowania zgodnie z zaleceniami nie ma konieczności przerwania karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.