Panpiryna od bólu głowy - Acidum acetylsalicylicum, Paracetamolum, Coffeinum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład kwas acetylosalicylowy
paracetamol
kofeina
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Medycyna rodzinna
Działanie przeciwbólowe

Wskazania:

Bóle głowy, również migrenowe, bóle zębów, nerwobóle, bóle miesiaczkowe.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci od 15 roku życia doraźnie 1-2 tabletki, w razie potrzeby 1-2 tabletki do 3 razy dziennie. Dzieci 13-15 rok życia 0,5 tabletki 3 razy dziennie. Nie stosować u dzieci poniżej 13 roku życia. Przyjmować po posiłkach , popijając wodą. Nie stosować długotrwale.

Możliwe skutki uboczne:

Nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, krwawienia z przewodu pokarmowego, niedokrwistość, zawroty głowy, szum w uszach, nasilenie napadów astmy oskrzelowej.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, astmę oskrzelową, polipy nosa, choroby wątroby i/lub nerek, zaburzenia funkcji układu krwiotwórczego, zaburzenia krzepnięcia krwi. Gdy przyjmujesz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, doustne leki przeciwcukrzycowe, sulfonamdy, trójjodotyroninę, metotreksat, rifampicynę, leki przeciwpadaczkowe, nasenne, leki przeciwdepresyjne, digoksynę, barbiturany, preparaty litu, spironolakton, furosemid. Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.