Oxam - Oxazepamum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Podstawowe informacje
Skład oksazepam
Postać tabletki
Kategoria Ośrodkowy układ nerwowy
Specjalności Psychiatria
Neurologia
Działanie przeciwlękowe

Wskazania:

Stany lękowe, niepokój towarzyszący depresji, objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku ustala lekarz. Tabletki można stosować niezależnie od posiłków. Wieczorem leku nie należy przyjmować bezpośrednio po posiłku. W trakcie leczenia nie należy spożywać alkoholu.

Możliwe skutki uboczne:

Senność, ból głowy, nadmierne uspokojenie, brak orientacji, reakcje alergiczne. Lek może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na oksazepam, inne benzodiazepiny lub pozostałe składniki preparatu,  zespół bezdechu sennego, miastenię, choroby wątroby, uzależnienie do leków, narkotyków lub alkoholu. Gdy przyjmujesz leki przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, nasenne, uspokajające przeciwdrgawkowe, przeciwhistaminowe, opioidowe leki przeciwbólowe, leki rozluźniające mięśnie, cymetydynę, rifampicynę. Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy  karmisz piersią. Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.