Ostowap D3 - Calcii carbonas, Colecalciferolum - ulotka - dawkowanie, zastosowanie, opis

Wskazania:

Niedobór wapnia, profilaktyka osteoporozy i osteomalacji, zwiększona pobudliwość mięśni, okres rekonawalescencji po urazach kości.

Dawkowanie:

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia. 1-2 tabletki profilaktycznie. Leczniczo stosuje się większe dawki.   Zapoznaj się z właściwościami leku opisanymi w ulotce przed jego zastosowaniem.   Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy stosować leku po terminie ważności. Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.

Możliwe skutki uboczne:

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, brak łaknienia, wzmożone pragnienie, bóle kostne, zwiększona ilość i częstość oddawania moczu.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz nadwrażliwość na składniki preparatu, kamicę dróg moczowych, choroby nerek.   Gdy przyjmujesz tetracykliny, fluorochinolony, glikozydy nasercowe, werapamil, tiazydowe leki moczopędne, glikokortykosteroidy, kalcytoninę.   Jeśli jesteś lub przypuszczasz, że jesteś w ciąży, a także gdy karmisz piersią.

Uwaga!
Encyklopedia nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim i nie służy samoleczeniu. Zawiera ona informacje na temat składu, wskazań, dawkowania oraz możliwych skutków ubocznych leków, suplementów diety oraz wyrobów medycznych. W zakładce "Poinformuj lekarza" zwrócono uwagę na najważniejsze leki i choroby, o których powinniśmy powiedzieć lekarzowi. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć pozostałe aktualnie stosowane leki oraz odczuwane dolegliwości. Wszelkie wątpliwości, nawet te dotyczące leków dostępnych bez recepty, konsultuj z lekarzem lub farmaceutą. Zawsze zapoznaj się z dołączoną do opakowania ulotką, która zawiera szczegółowe informacje na temat danego leku, suplementu diety lub wyrobu medycznego. Stosowanie preparatu zgodnie z zaleceniami decyduje o skuteczności i bezpieczeństwie leczenia. Lista zamienników handlowych nie stanowi podstawowego źródła informacji odnośnie zamiany leku na inny. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz lub farmaceuta. Pamiętaj, że żaden suplement diety nie może być stosowany jako zamiennik zróżnicowanej diety i nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Tylko urozmaicona, zbilansowana dieta jest najlepszym sposobem sprzyjającym prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu oraz zachowaniu zdrowia.